Naukowe sukcesy Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów „Ferment”

10-09-2024

Studenci SKN Biotechnologów „Ferment” mogą zaliczyć miniony rok akademicki do bardzo udanych. Nie tylko aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach promujących naukę, ale także wyniki prowadzonych badań opublikowali w renomowanych czasopismach naukowych. Te sukcesy zaowocowały nagrodami i uznaniem w środowisku akademickim.

 

Popularyzacja nauki

W tym roku studenci brali udział w XXIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, odbywającym się w Manufakturze, przygotowali warsztaty dla licealistów w ramach akcji „Drzwi Otwarte” Politechniki Łódzkiej, jak również zorganizowali kolejną edycję „Konferencji Majowej” pod hasłem „Science-Not-Fiction”. W tym wydarzeniu dla uczniów szkół średnich zazwyczaj uczestniczy ponad sto osób.

Projekty naukowe

Członkinie i członkowie „Fermentu” realizują wiele ciekawych projektów naukowych, dzięki którym rozwijają swoją wiedzę i umiejętności. W ostatnim czasie opublikowali wyniki swoich badań w dwóch artykułach naukowych w czasopismach z listy filadelfijskiej.

Młoda kobieta w białym fartuchu na stanowisku laboratoryjnym Prezes SKNB „Ferment” Patrycja Modrzejewska, studentka 3 roku Biotechnologii zaangażowana w projekt dotyczący endofitów z pokrzywy

foto: arch. Patrycji Modrzejewskiej

Pierwszy artykuł dotyczył badań nad endofitycznymi bakteriami wyizolowanymi z pokrzywy zwyczajnej i został opublikowany w czasopiśmie Microbial Cell Factories (140 pkt wg listy ministerialnej). Projekt rozpoczął się w 2019 roku, a  studenci prowadzą swoje eksperymenty pod opieką dr hab. inż. Olgi Marchut-Mikołajczyk, prof. PŁ. Co najważniejsze, różnorodność zaplanowanych badań pozwala zaangażować w projekt osoby z różnych lat studiów, w tym najmłodsze roczniki, które mają okazję nabywać pierwsze doświadczenia w pracy laboratoryjnej. Ponadto, zadania ujęte w projekcie „Analiza metagenomiczna endofitów bakteryjnych występujących w pokrzywie zwyczajnej (Urtica dioica L.)” zdobyły finansowanie w ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Młody mężczyzna z dyplomem w ręku Inż. Jakub Filipek nagrodzony podczas ogólnopolsiej konferencji „Biotechnologia niejedno ma imię” oraz laureat stypendium Fulbright w ramach programu „BioLAB”.

foto: arch. Jakuba Filipka

Z kolei najnowszy artykuł Koła, który ukazał się na początku 2024 roku w czasopiśmie Journal of Structural Biology (100 pkt wg listy ministerialnej), obejmuje wyniki analiz wykonanych w ramach projektu bioinformatycznego, który dotyczył bakteryjnych białek regulatorowych związanych głównie z odpowiedzią na stres środowiskowy.

Początki projektu sięgają pandemii COVID-19, kiedy to studenci nie mogli pracować w laboratoriach ze względu na „lockdown” i podczas jednego ze spotkań on-line zrodził się pomysł przeprowadzenia analiz in silico. Studenci zgłosili się ze swoim pomysłem do opiekunki Koła dr inż. Agnieszki Pietrzyk-Brzezińskiej, która pomogła uściślić temat i zaproponowała odpowiednie analizy. Podczas swojej pracy, studenci analizowali struktury przestrzenne białek bakteryjnych przy użyciu narzędzi komputerowych. Ze względu na istotną rolę badanych białek w antybiotykooporności, uzyskane wyniki mogą być wartościowe dla projektowania nowych leków antybakteryjnych.

Warto dodać, że opublikowane wyniki zostały zaprezentowane w imieniu zespołu przez inż. Jakuba Filipka, pierwszego koordynatora projektu i byłego prezesa SKNB „Ferment”, podczas ogólnopolskiej konferencji „Biotechnologia niejedno ma imię” (Poznań, 2024), gdzie prezentacja została nagrodzona, oraz w Krakowie podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Genetycznej „Genomica”.

Udział w programie „BioLAB”

Oprócz publikacji, na które pracowały kilkuosobowe grupy studentów, członkowie Koła „Ferment” mają również indywidualne sukcesy. Dzięki swojemu zaangażowaniu w działalność Koła i udziałowi w konferencjach naukowych inż. Jakub Filipek uzyskał stypendium Fulbright w ramach programu „BioLAB” na roczny wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Podczas stażu w USA będzie rozwijać swoje umiejętności z zakresu biologii molekularnej i biochemii w laboratoriach The University of Chicago (10. miejsce w Rankingu Szanghajskim 2023).

Wcześniej laureatką tego konkursu została inż. Aleksandra Kośmider, która również należy do SKNB „Ferment”. W mijającym roku akademickim realizowała swój staż w Oklahoma Medical Research Foundation, prowadząc badania w zakresie immunologii. Te przykłady pokazują, jak wspaniałe możliwości rozwoju daje przynależność do koła naukowego.