Nagrody za inżynierski dyplom z architektury

31-01-2025

Konkurs na Najlepszy Dyplom Inżynierski Roku, organizowany od 2021 r. przez Koło Naukowe Studentów Architektury „IX Piętro” z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej oraz łódzki oddział SARP, został rozstrzygnięty. Wyniki ogłoszono wieczorem 30 stycznia w siedzibie SARP w pałacyku Lurkensa.

W tegorocznej edycji zgłoszono 15 prac. Projekty były różnorodne, zlokalizowane w Łodzi i innych częściach Polski, ale także w Chinach, Barcelonie, czy Alpach szwajcarskich. Konkurs wyławia młode talenty, jeszcze na początku ich drogi zawodowej, ma pokazać wartości architektoniczne ich projektów, nowatorstwo, wpływ na otoczenie oraz zrównoważony rozwój. Promuje też projektowanie uniwersalne, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa.

Pierwsza Nagroda

Pierwszą nagrodę otrzymała Zuzanna Lesik z PŁ za projekt „Ośrodka Integracji Sensorycznej w Lublińcu”. Docenia swój sukces i bardzo się z niego cieszy. - Jest to ogromne wyróżnienie, które na pewno długo za mną zostanie. Cudownie wzbogaci moje CV i portoflio. Jak mówi, pomysł na temat pracy jest trochę osobisty, bowiem był obecny w jej domu rodzinnym z uwagi na zawodowe zainteresowania siostry, która jest pedagogiem. – W Polsce brakuje przestrzeni do terapii sensorycznej, dlatego stwierdziłam, że jest to luka warta zapełnienia.

Laureatka I nagrody na tle plansz z projektem Zuzanna Lesik, laureatka I nagrody

foto: arch. red.

Ośrodek Integracji Sensorycznej w Lublińcu integruje przestrzeń rehabilitacyjną, edukacyjną i społeczną. Jest to miejsce, które wychodzi naprzeciw problemom psychospołecznym dzieci i młodzieży, przestrzenią przyjazną niezależnie od typu niepełnosprawności zaburzeń osób, które się w niej znajdą. Nagrodzony projekt jest zdaniem jury wzorcowym przykładem architektury społecznie zaangażowanej, łączącej estetykę, funkcjonalność i innowacyjność technologiczną.

Zuzanna Lesik kontynuuje studia na drugim stopniu na kierunku architektura na PŁ.

Druga Nagroda

Drugą nagrodę przyznano Julii Jakubczyk, także studentce PŁ za „Projekt Obiektu Funeralnego w Postołowie”. Projekt ten jest przykładem architektury refleksyjnej, odpowiadającej na współczesne potrzeby żałoby. Przestrzeń łączy funkcje ceremonialne, terapeutyczne i symboliczne, oferując miejsce godnego pożegnania oraz wsparcia dla osób w żałobie. Projekt integruje niedokończoną strukturę dawnego hospicjum i krematorium, podkreślając cykl życia. Zastosowano proekologiczne rozwiązania i nowoczesne technologie, które wzmacniają terapeutyczne oddziaływanie przestrzeni.

laureatka II nagrody na tle plansz z autorskim projektem Julia Jakubczyk, laureatka II nagrody

foto: arch. red.

O konkursie

Konkurs promuje najlepsze dyplomy inżynierskie z dziedziny architektury, architektury wnętrz, planowania przestrzennego i urbanistyki. - Główne kryteria oceny to wartości architektoniczne i urbanistyczne, nowatorstwo, wpływ na otoczenie oraz zrównoważony rozwój. Promowane są zagadnienia projektowania uniwersalnego, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa – mówi dr Wojciech Pardała, współopiekun koła i sekretarz konkursu..

Jury konkursu składa się z uznanych architektów, nauczycieli akademickich i przedstawiciela samorządu, a także dyplomanta nagrodzonego w poprzednim roku.

W tym roku jury nie przyznało nagrody w kategorii Urbanistyka, uznając, że przedstawione prace zawierały rozbudowane analizy historyczne i planistyczne otoczenia, lecz nie analizowały wystarczająco problemów lokalnych społeczności.