Nagroda w „inżynierskim” plebiscycie

01-04-2022

Plebiscyt Złoty Inżynier promuje postaci ze świata techniki odgrywające znaczącą rolę w budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki. W jego 28. edycji tytuł Srebrnego Inżyniera otrzymała chemiczka dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników.

The Golden Engineer Award promotes figures from the world of technology who play a significant role in building an innovative and competitive economy. In its 28th edition, the title of the Silver Engineer was awarded to chemist Assoc. Prof. Eng. Anna Masek, Professor at the Institute of Polymer and Dye Technology, TUL.

more on the website "Życie Uczelni" Information Bulletin of TUL

 

 

Konkurs jest organizowany przez, mające wieloletnią tradycję, Przegląd Techniczny i Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Jego celem jest docenienie grupy twórców, którzy są inżynierami. W czasie uroczystej gali uhonorowano 28 laureatów. Jak powiedziała Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes NOT - Dzisiejsze święto jest zupełnie inne, niż to sprzed 28 laty, ale dokonania inżynierskie są tak samo cenne dla rozwoju cywilizacyjnego i poprawy standardu życia. Smutne jest jedynie to, że wspaniały dorobek twórców techniki może pewnego dnia zamienić się z stertę gruzu, tak jak stało się to na Ukrainie. Gdyby politycy oddali rządzenie światem w ręce inżynierów, wszystko byłoby przewidywalne i prostsze w zachowaniu pokoju na świecie.

Dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ otrzymała tytuł Srebrnego Inżyniera w kategorii inżynieria materiałowa. Kieruje unikatowym w Polsce laboratorium do starzenia polimerów. Jest liderem zespołu, który opracował biodegradowalne kompozyty polimerowe otrzymywane z surowców odnawialnych. Jest to rozwiązanie niezwykle istotne, proekologiczne i chroniące nasze ekosystemy. Dr hab. Anna Masek, prof. PŁ jako specjalistka w zakresie technologii polimerów była już wielokrotnie nagradzana, m.in. otrzymała nagrodę główną na IX Światowym Konkurs Wynalazków Chemicznych, technologia opracowana w jej zespole została doceniona w XXIII edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości, a także otrzymała prestiżową nagrodę „Łódzkie Eureka".

Dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ jest ekspertem NCBR, PARP, a także członkiem SITPChem.