Finały Mistrzostw Świata na Ergometrze Wioślarskim 2026, jednego z najbardziej wymagających wydarzeń w kalendarzu światowego wioślarstwa halowego rozegrano w ostatnim dniu lutego. W prestiżowej rywalizacji wzięli udział reprezentanci Politechniki Łódzkiej, którzy z dumą zaznaczyli swoją obecność na międzynarodowej arenie.
Tegoroczna edycja zawodów okazała się najliczniejszą w historii. Przeszło 2300 zawodników z 72 krajów rywalizowało na 3 dystansach: 1min, 1000m oraz 5000m.
Paulina Maślanka, adiunkt na Wydziale Włókiennictwa i Wzornictwa, zaprezentowała znakomitą dyspozycję w wyścigu na 5000 m. W kategorii wagi lekkiej kobiet zajęła 11. miejsce na świecie, a w swojej kategorii wiekowej (23–39 lat) uplasowała się tuż za podium – na 4. miejscu. Czas: 20:39,1
Tomasz Józefiak, doktorant Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej (kierunek matematyka), wraz z Konradem Raczyńskim wystartował w sztafecie 1000 m w klasyfikacji open mężczyzn. W niezwykle wyrównanej rywalizacji duet zajął 4. miejsce na świecie, tracąc zaledwie 2 sekundy do medalu. Czas: 2:39,3
To wyniki naszych reprezentantów potwierdzają ich przynależność do światowej czołówki i pokazują, że sportowa pasja przekładają się na realne sukcesy.
Paulina Maślanka i Tomasz Józefiak to także medaliści Akademickich Mistrzostw Polski w Ergometrze Wioślarskim. Ich sukcesy są dowodem na to, że w Politechnice Łódzkiej doskonałość naukowa idzie w parze z pasją, wytrwałością i sportowym charakterem.
Gratulujemy fantastycznych wyników i dziękujemy za godne reprezentowanie Uczelni na arenie międzynarodowej!