MathUp 2024 – czy to już historia? (FILM)

30-04-2024

10 kwietnia odbyła się już szósta edycja studenckiej Konferencji Zastosowań Matematyki MathUp. I choć niektórym może się wydawać że to całodniowe wydarzenie Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki to już historia, to z pewnością wielu prelegentów myśli inaczej.

 

 

Szczególnie, za sprawą niespodziewanego wyróżnienia jakie otrzymali Jakub Chmiel, Daniel Zielonka, Krzysztof Caban, Wojciech Jaworek, Adam Stolarek, Marek Krzemiński, Wiktor Barańczyk, Patryk Nitkowski, Jakub Łompieś, Tohid Zeinali, Mateusz Szydłowski i Adrianna Czechowska za swoje referaty. Zostali oni zaproszeni do napisania monografii, w której przedstawią zagadnienia, o jakich opowiadali koleżankom i kolegom w krótkich – bo jak to już jest w zwyczaju MathUp’u – 15-minutowych wystąpieniach.

Jerzy Dudek z główną nagrodą konferencji – Pucharem Dziekana wręczonym przez prof. PŁ Jacka Kucharskiego Jerzy Dudek z główną nagrodą konferencji – Pucharem Dziekana wręczonym przez prof. PŁ Jacka Kucharskiego

foto: Katarzyna Kucharska

To jednak nie koniec niespodzianek tegorocznej edycji. Trzy studentki, Gabriela Smejda, Adrianna Czechowska, Weronika Wiechno, dostały propozycję wygłoszenia swoich referatów na Gali Sukcesu Laureatów i Finalistów Międzypowiatowych Konkursów Matematyczno-Fizycznych w Zespole Szkół w Czechach pod Zduńska Wolą. Ich lżejsze i bardziej przystępne dla młodzieży tematy, takie jak „Od samochodów do grafiki komputerowej - kilka słów o krzywych Béziera”, „Game Theory in Psychology: The accuracy of mathematical models in predicting human behaviour„ oraz „Matematyczne perypetie meblowania” zostały przedstawione młodym uzdolnionym matematycznie uczniom szkół podstawowych i średnich.

W otwarciu konferencji uczestniczyły władze uczelni i wydziału EEIA W otwarciu konferencji uczestniczyły władze uczelni i wydziału EEIA

foto: Jakub Wawrzyniak

I to nadal nie wszystko, co odróżnia szóstą edycję konferencji od wcześniejszych. Tym razem matematyka pozwoliła wykazać między innymi, że altruizm się opłaca – co przy wykorzystaniu teorii gier pokazał Jakub Chmiel z Politechniki Krakowskiej, zaś w najbardziej aktualnych tematach poruszał się Wiktor Barańczyk z PŁ przekonując nas, że wytrenowanie własnej sztucznej inteligencji nie jest takie trudne. Przedstawiciel Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Daniel Zielonka, był kolejnym zaskoczeniem słuchaczy, gdyż rozpoczął opowieść od historii z czasów II Wojny Światowej. Oczywiście i tu wszystko zmierzało do przedstawienia matematycznego odkrycia, jakim było złamanie przez trójkę Polaków szyfru Enigmy. I znów matematyczne umiejętności przyczyniły się do dobrego celu: uratowania milionów istnień poprzez wkład w szybsze zakończenie wojny.

I to właśnie bezpieczeństwo do jakiego przyczyniły się klotoidy, choć już na szczęście w czasach pokoju, było jednym z powodów nagrodzenia studenta mechatroniki Politechniki Łódzkiej – Jerzego Dudka – główną nagrodą konferencji – Pucharem Dziekana – przez profesora Jacka Kucharskiego.

Pozostaje więc tylko nieść przesłanie tej edycji i dzielić się z innymi tym, co mamy, szczególnie swoją wiedzą i umiejętnościami, życząc sobie, by i nasze czyny zostały zapisane na kartach chwalebnej historii – co najmniej tej politechnicznej.

Relacja z konferencji.