Gwiazdy sportu twarzami Europejskich Igrzysk Akademickich

06-10-2021

Olimpijczyk oraz  mistrzowie Europy i świata zostali oficjalnie ambasadorami Europejskich Igrzysk Akademickich - EUG 2022. Będą promować Łódź, jako miasto akademickie, które już w przyszłym roku będzie gospodarzem największego święta multisportu studenckiego na Starym Kontynencie.

Certyfikaty ambasadorskie wręczył sportowcom PŁ prorektor Politechniki Łódzkiej, prof. Witold Pawłowski ich podczas prezentacji w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej – organizatora European Universities Games 2022.

Ambasadorami Europejskich Igrzysk Akademickich Łódź 2022 zostali związani z PŁ: Dorota Banaszczyk, Kajetan Duszyński oraz Adam Kszczot.

Dorota Banaszczyk, studentka inżynierii biomedycznej jest pierwszą Polką, która wywalczyła mistrzowski medal w karate olimpijskim. Kajetan Duszyński, doktorant PŁ zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Z kolei Adam Kszczot - multimedalista mistrzostw Europy i świata w biegu na 800 metrów, jest absolwentem PŁ.

W drużynie Ambasadorów są również siatkarki ŁKS Commercecon Łódź, brązowe medalistki mistrzostw Polski oraz zawodnicy PGE Skra Bełchatów – najbardziej utytułowanego klubu siatkarskiego Plusligi. W imieniu łódzkiej drużyny certyfikaty odebrały Martyna Grajber i Krystyna Strasz – siatkarki reprezentacji Polski. PGE Skrę Bełchatów reprezentowali: Mateusz Bieniek, Damian Schulz oraz Kacper Piechocki.

Ambasadorem łódzkich igrzysk akademickich został również tenisista Kamil Majchrzak - zawodnik AZS Łódź.

Ambasadorzy EUG 2022 będą propagować aktywność ruchową, sport akademicki oraz łączenie nauki ze sportem.

- Uważam, że to wyjątkowa rola, ponieważ oprócz tego, że jestem związana z Politechniką Łódzką, jestem również studentem – sportowcem. Myślę, że jest to wydarzenie ważne, możemy zaprezentować swoje najlepsze strony, umiejętności, a jednocześnie zintegrować się ze studentami z całej Europy – podkreślała Dorota Banaszczyk.

Mateusz Bieniek z PGE Skry Bełchatów, reprezentant kadry narodowej mówił

- Będziemy promować tę imprezę najlepiej jak potrafimy. Cieszymy się, że zostaliśmy ambasadorami dużego wydarzenia, podczas którego będzie aż 20 dyscyplin, w tym siatkówka.

Na Europejskie Igrzyska Akademickie 2022 przyjedzie do Łodzi ponad 5000 zawodników z 40 krajów europejskich. Sportowcy będą walczyć o medale w 20 dyscyplinach. Arenami igrzysk będą łódzkie obiekty sportowe.

- Jestem przekonany, że grono naszych ambasadorów będzie się powiększać. Mam nadzieję, że za kilka tygodni będziemy mogli ogłosić, że do tej drużyny dołączył Marcin Gortat – zaznaczył Dominik Leżański, koordynator EUG Łódź 2022.

Europejskie Igrzyska Akademickie 2022 będą wspólnym świętem środowisk akademickich. W gronie organizatorów igrzysk są: Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Organizatorem EUG 2022 jest również Akademicki Związek Sportowy. Partnerami instytucjonalnymi wydarzenia są: Akademia Muzyczna w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.