Dofinansowanie STER z programu NAWA

08-02-2021

Politechnika Łódzka została jednym z 10 beneficjentów prestiżowego programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „STER – Umiędzynarodowienie szkół doktorskich”. Całkowity koszt projektu wynosi 2 200 000 zł.

Zgodnie z nazwą programu jego celem jest wsparcie internacjonalizacji szkół doktorskich, m.in. w zakresie doskonalenia jakości kształcenia oraz prowadzonych badań, a także zwiększenia międzynarodowej mobilności doktorantów i kadry, w tym pozyskiwania zagranicznych doktorantów i promotorów. Projekt ma również wspierać międzynarodową współpracę szkół doktorskich.

Obecnie w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ kształci się 203 doktorantów. W tej grupie jest 26 cudzoziemców z 14 krajów europejskich (Ukraina, Białoruś, Włochy, Rosja, Serbia, Mołdawia) i z innych części świata (Egipt, Indie, Meksyk, Etiopia, Nigeria, Pakistan, Chiny oraz Iran).

Politechnika Łódzka w ramach programu STER zrealizuje projekt „Curriculum for advanced doctoral education & training – CADET Academy of Lodz Univeristy of Technology”. Zakłada on stypendia dla najlepszych doktorantów realizujących projekty doktorskie na poziomie międzynarodowym, wsparcie ich międzynarodowej mobilności oraz organizację wykładów prowadzonych gościnnie przez światowej klasy specjalistów z różnych dziedzin nauki. Uczelnia planuje opracowanie materiałów promocyjno-informacyjnych na temat kształcenia w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ oraz badań prowadzonych przez zespoły wybitnych młodych naukowców.

Poza Politechniką Łódzką z dofinansowania w programie NAWA skorzystają: AGH, Uniwersytety: Jagielloński, Wrocławski, Mikołaja Kopernika i Adama Mickiewicza oraz Politechniki: Wrocławska, Gdańska, Śląska i Warszawska. Projekt trawa 3 lata, do końca 2023 roku