Dla bezpieczeństwa trakcji kolejowej

06-07-2022

Ultraszybkie wyłączniki DCU-HM dla trakcji elektrycznej opracowane w Politechnice Łódzkiej we współpracy z Zakładem Aparatury Elektrycznej „WOLTAN” sp. z o.o. z Łodzi zostały nagrodzone w konkursie Polski Produkt Przyszłości. To innowacyjne rozwiązanie otrzymało wyróżnienie w kategorii Wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.

Produkcję wyłączników na licencji PŁ rozpocznie partner przemysłowy ZAE Woltan, a jak informuje kierujący projektem prof. Piotr Borkowski, kierownik Katedry Aparatów Elektrycznych (KAE), wyłącznikiem już są zainteresowane takie firmy, jak NEWAG S.A., PKP CARGO S.A. oraz PESA Bydgoszcz S.A.

Laureaci wyróżnienia Laureaci wyróżnienia

foto: arch. prywatne

Do konkursu zgłoszono 163 projekty z takich dziedzin jak informatyka, elektronika, medycyna czy biotechnologia. Nagrodzone wyłączniki z PŁ przeznaczone są główne do eksploatacji w systemach trakcji kolejowej prądu stałego, a perspektywicznie w innych rodzajach elektrycznej trakcji miejskiej i górniczej oraz systemach przemysłowych (elektrotermii, urządzeniach napędowych, przekształtnikowych etc.).

Zadaniem ultraszybkich wyłączników DCU-HM jest skuteczne ograniczanie prądów zwarciowych bez przepięć łączeniowych, eliminowanych przez autonomicznie działające ograniczniki. Czas wyłączania prądu jest rzędu milisekund.

- W przypadku użycia naszych wyłączników liczba awarii oraz ich skutki znacząco zmaleją, co przedłuży czas eksploatacji taboru kolejowego – podkreśla prof. Piotr Borkowski.

Organizatorami wydarzenia promującego najbardziej innowacyjne produkty i nowatorskie technologie są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a partnerami Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Patronat nad konkursem objęło również Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.