Casting na metale ciężkie

14-04-2023

Studenckie koło Naukowe NANO po raz kolejny chce zmieniać świat! Rezultatem poprzednio dofinansowanego przez MEiN projektu były innowacyjne hydrożele zdolne do wychwytywania oraz recyklingu metali ciężkich z wody. Teraz, jak podkreśla prezes koła Jakub Skubalski, aby żele mogły być powszechnie stosowane konieczna jest ich produkcja na skalę przemysłową.

Stąd pomysł na nowy projekt – „Automatyzacja oraz modyfikacja procesu syntezy przyjaznych dla środowiska hydrożeli przeznaczonych do wychwytywania metali ciężkich z wody”. 

Kasia i Zosia - uczestniczki projektu badają zmianę masy hydrożelu podczas pęcznienia Kasia i Zosia - uczestniczki projektu badają zmianę masy hydrożelu podczas pęcznienia

foto: arch. SKN NANO

Jakub Skubalski wyjaśnia

- Założeniem projektu jest modyfikacja oraz optymalizacja unikalnej aparatury do tzw. wylewania strefowego (Zone casting – technika pozwalająca na tworzenie cienkich warstw różnych materiałów organicznych), tak by można prowadzić syntezę hydrożeli w sposób ciągły. Nasz projekt jest szczególnie interesujący ze względu na jego interdyscyplinarność – obejmuje zagadnienia z nanotechnologii, syntezy i analityki chemicznej oraz technologii chemicznej. Mamy nadzieję, że efekty projektu w realny sposób przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego.