Aplikacje pomocne w czasach epidemii

08-02-2021

Przedstawiciele międzynarodowych firm technologicznych Cybercom i TomTom wybrali najlepsze aplikacje mobilne studentów informatyki Politechniki Łódzkiej. Celem projektów realizowanych w toku studiów miała być ich użyteczność i możliwość wspomagania społeczeństwa w sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Do zadania przystąpiło 120 studentów, którzy pracowali w trzyosobowych grupach. W finale zorganizowanym w ostatnim dniu zajęć wzięło udział 9 zespołów. Prowadzący zajęcia podkreślają - Nowe technologie pozwalają nie tylko monitorować, ale także umożliwiać komunikację, analizę oraz wsparcie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Mobilne aplikacje mogą okazać się pomocne we wspomaganiu systemu zdrowia, opiece nad osobami starszymi, analizie ryzyka czy innych sytuacjach istotnych dla ludzi w obliczu zagrożenia. Wszystkie aplikacje napisane były dla systemu Android. W konkursie zwyciężyła grupa o nazwie main.cpp w składzie: Patryk Amsolik, Jarosław Drzymalski i Jakub Pietras, która zaprojektowała aplikację COVID INFO.

Aplikacja prezentuje dane o bieżącej liczbie zachorowań i szczepień, umożliwiając ich porównanie z innymi krajami. Zawiera także porady, co zrobić, gdy poczujemy się źle, daje dostęp do wyszukiwania najbliższych szpitali. Jak mówią studenci - Wszystkie informacje zawarte w naszej aplikacji są danymi, które można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Przedstawiliśmy je jednak w znacznie bardziej przystępny sposób. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, dzięki czemu z jej obsługą poradzą sobie osoby w każdym wieku.

Przedstawiciele firmy Cybercom, oceniając aplikację podkreślili, że jest to w pełni skończony projekt, gotowy do komercjalizacji. Zdaniem specjalistów z TomTom szczególnie godny pochwały jest interfejs oraz sposób prezentacji danych.

Wyróżnienie otrzymała aplikacja Self-Diagnosis zaprojektowana przez zespół: Julia Szymańska, Oskar Olaszczyk i Przemysław Zdrzalik. Jest ona rodzajem osobistego doktora, którego możemy mieć w smartfonie. Pomysł polega na autodiagnozie, którą prowadzi się na czacie z wirtualnym lekarzem. Jest to alternatywa dla strachu przed zakażeniem, przeciążonej służby zdrowia i trudności w dotarciu do lekarza. Aplikacja, która jest narzędziem do sprawdzania objawów i może być pomocna lekarzowi, zawiera ponad 5 tysięcy możliwych diagnoz. Jej twórcy zaznaczają - Aplikacja nie może zastąpić prawdziwej wizyty u lekarza.

Projekty zostały zrealizowane w ramach przedmiotu „Wstęp do Systemów Mobilnych” prowadzonego przez Instytut Informatyki (FTIMS) na kierunku informatyka stosowana oraz na kierunku Information Technology na IFE. Studentów w ich pracy wspierali doktoranci: mgr inż. Sławomir Opałka, mgr inż. Jakub Walczak, mgr inż. Filip Wróbel, a nad całością czuwał dr hab. inż. Piotr Napieralski, prof. PŁ.