AMU PAN, czyli głos młodych naukowców

15-10-2021

Dr hab. inż. Marta Gmurek, prof. PŁ z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ została wybrana zastępcą przewodniczącego Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. Kadencja nowo powołanych władz AMU, na których czele stanął dr Jacek Ł. Kolanowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, potrwa od 15 grudnia 2021 do 30 czerwca 2024 roku.

 

 

Zaledwie dwa lata temu została Pani członkinią AMU. Czym się Pani zajmowała w tym elitarnym gronie?

Naszą rolą jest aktywizowanie środowiska młodych naukowców. Zadaniem AMU PAN jest m.in. popularyzacja nauki, przedstawianie opinii oraz upowszechnianie standardów etyki. Starałam się brać udział w działaniach promocyjnych – np. cykl „Zostań badaczką”, jak i w opiniowaniu aktów prawnych, dotyczących nauki (m.in. lista czasopism, ewaluacja) oraz przy opracowywaniu apeli, rekomendacji itp. Korzystając z okazji, zapraszam wszystkich do uczestnictwa w tegorocznej edycji „Zostań badaczką” szczegóły wkrótce ukażą się na stronie https://amu.pan.pl, tam też można śledzić bieżące działania AMU.

Czy ta praca sprawiła Pani satysfakcję?

Członkostwo w Akademii to ogromne wyróżnienie. Pozwala ono przede wszystkim na dyskusje i poznawanie świata nauki poza bramami swojej uczelni. Osoby, które Zgromadzenie Ogólne PAN wybrało do tego grona jako „wybitnych młodych naukowców”, reprezentują wszystkie dziedziny nauki. Możliwość pracy w Komitetach PAN to szansa na rozwój. Jest to na pewno doświadczenie warte przeżycia.

Jakie wrażenia towarzyszyły Pani przy wyborze na wiceprzewodniczącą?

Przewodniczący i jego zastępcy są wybierani na zgromadzeniu ogólnym AMU. Proces wyborczy skupia się na zgłoszeniach kandydatur na przewodniczącego. To on proponuje swoich zastępców, wspólnie ustalając i prezentując działania na kadencję. Czuję ogromny zaszczyt, że członkowie Akademii poparli nasz program i nasze kandydatury. Uważam, że stworzymy zgrany zespół. Jestem dumna, że będę mogła reprezentować Politechnikę Łódzką.

Jakie cele stawia sobie Pani na nowym stanowisku?

Mam zamiar działać na rzecz popularyzacji nauki oraz budowania rozpoznawalności Akademii w środowisku młodych naukowców. Chcę promować inżynierię chemiczną i doskonałość naukową, ale także kształtować wpływ AMU na środowiska decydujące o polityce naukowej.

Jako matka dwójki małych dzieci, ubolewam nad dysproporcją i bardzo małym wsparciem systemowym dla młodych kobiet w świecie nauki. Nadal częste są dylematy, na co postawić: na rozwój własny czy rozwój rodziny. Ja jestem ogromnie wdzięczna losowi i mojemu mężowi, że mogę się realizować jako matka i naukowiec. Ale wiem, że nie każda z nas ma to szczęście. I na tym również chciałabym się skupić.

Jak łączyła Pani pracę członka AMU z pracą naukową? Czy jest Pani gotowa na nowe wyzwania?

Okres mojego członkostwa w AMU przypadł na bardzo intensywny czas w życiu prywatnym i zawodowym (urlop macierzyński oraz pobyt za granicą w ramach stypendium badawczego Humboldt Research Fellowship For Postdoctoral Researchers). Jednak poczucie, że głos młodych naukowców może być słyszalny i coś zmienić daje mi energię do pracy.

Cieszy mnie rozwój młodych naukowców, ponieważ to dzięki nim możemy zbudować silne ośrodki naukowe i wprowadzić dobre praktyki. Czekam na nowe wyzwania.