W ciągu dwóch dni ponad 100 prelegentów i ekspertów będzie dzielić się swoją wiedzą z ponad 600 uczestnikami szczytu, debatując na temat żywności jutra. W Politechnice Łódzkiej trwa wydarzenie, które skupia uwagę całej branży spożywczej.
Spotkanie FoodFakty Summit Food4Tomorrow to bezprecedensowa platforma wymiany doświadczeń producentów żywności i nowoczesnej myśli polskiej nauki. Jego uczestnikami są przedstawiciele renomowanych uczelni i instytutów badawczych, a także instytucje państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywnościowe Polski.
Konferencja zorganizowana w Alchemium na Wydziale Chemicznym objęła ponad 20 merytorycznych sesji w 5 ścieżkach tematycznych, sesje plenarne z panelami dyskusyjnymi, warsztaty i wiele form networkingu.
Kluczowe dla branży i nurtujące konsumentów zagadnienia, to m.in.:
- alternatywne źródła białek, w tym pochodzących z hodowli insektów,
- wpływ mikrobiomu oraz żywności funkcjonalnej na zdrowie człowieka,
- nowa żywność, czyli taka, która wcześniej nie była w ogóle spożywana w Europie,
- aspekty bezpieczeństwa zdrowotnego i ekonomicznego konsumentów, w tym: zafałszowania żywności, alergie pokarmowe i alergeny w żywności,
- materiały z recyklingu w opakowaniach żywności.
- Formuła projektu zbudowana została z jednoznacznym celem pogłębienia dialogu pomiędzy najważniejszymi ogniwami łańcucha żywności – producentami, inspekcjami oraz nauką –
podkreśla Janusz Olejnik, pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia, właściciel portalu FoodFakty.
Prorektor ds. rozwoju PŁ prof. Paweł Strumiłło mówił na spotkaniu z dziennikarzami
- Nikogo nie trzeba przekonywać, że żywność jest bardzo, bardzo ważna. Politechnika Łódzka ma trzy wydziały, które prowadzą badania naukowe bezpośrednio związane z technologiami żywności: Wydział Chemiczny, Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Problem żywności jest jednak na wskroś interdyscyplinarny. Za każdym produktem żywnościowym na naszym talerzu stoi cała sieć zagadnień: jak ta żywność została wytworzona, przechowywana, dostarczona, jaki ma skład, jak były nawożone produkty itd. Politechnika Łódzka może zaoferować 12 dyscyplin naukowych, z których każda wnosi coś wartościowego w zakresie jakości żywności oraz innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie. Zdrowe żywienie determinuje nasze zdrowie na całe, miejmy nadzieję, długie życie.
Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zaznaczając, że konsument jest najbardziej wrażliwym ogniwem w łańcuchu spożywczym mówi
- Jako IJHARS patrzymy na produkty z jego perspektywy i oceniamy, czy przekazywane mu informacje są prawdziwe. To, czy konsumenci wybiorą z półki konkretny, w dużej mierze zależy właśnie od informacji na etykiecie. I dodaje - Żywność na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji musi być oznakowana zgodnie zobowiązującymi przepisami.
Przedsiębiorcy dzięki współpracy z Inspekcją zyskują nie tylko wiedzę, ale również czas potrzebny na poprawę ewentualnych niedociągnięć i rozwijanie działalności zgodnie z oczekiwaniami rynku.
W konferencji prasowej zorganizowanej przed uroczystym otwarciem Foodfakty Summit Food4Tomorrow udział wzięli (widoczni na zdjęciu od prawej): prof. Joanna Stadnik, prezes Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności, prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju PŁ, Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Jacek Czarnecki, Szef Działu Legislacji Żywności i Spraw Naukowych w Nestlé Polska S.A oraz Janusz Olejnik, organizator FoodFakty Summit.