Zdobył medal w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej

13-07-2023

Aleksander Skóra, uczeń Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej zdobył srebrny medal na 34. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, która odbyła się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W czasie ceremonii zamknięcia wszedł na podium, trzymając polską flagę, szczęśliwy z ogromnego sukcesu, który odniósł. Znalazł się wśród najlepszych młodych biologów na świecie.

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna jest jednym z najważniejszych konkursów w dziedzinie biologii na świecie. Wzięło w niej udział ponad 320 utalentowanych młodych osób z 80 krajów, a także liczna grupa ekspertów w dziedzinie biologii z całego świata.

Alaksander Skóra ze srebrnym medalem na piersi Alaksander Skóra ze srebrnym medalem na piersi

foto: arch. prywatne

W ramach 34. edycji, oprócz szeregu warsztatów, uczestnicy przeszli kompleksową serię sześciu testów. Dwa z nich sprawdzały wiedzę teoretyczną i były realizowane za pośrednictwem komputera. Testy te obejmowały szeroki zakres przedmiotów, takich jak anatomia, fizjologia zwierząt i roślin, nauka o komórkach, mikrobiologia, biologia molekularna, genetyka, ekologia i biosystemy. Pozostałe cztery polegały na przeprowadzeniu eksperymentów, w szczególności w dziedzinie biochemii, biologii molekularnej roślin, bioinformatyki oraz ekologii i etyki.

Ceremonię wręczenia medali otworzył minister edukacji dr Ahmed Belhoul Al Falasi, który m.in. mówił o roli międzynarodowej Olimpiady we wspieraniu kreatywności i doskonalenia wiedzy osób, które w przyszłości mogą zostać naukowcami i wynalazcami budującymi lepszą przyszłość. Medale zwycięzcom wręczały dr Amna Al Dahak Al Shamsi z ministerstwa edukacji, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego 34. edycji Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej oraz dr Lenka Libusová, przewodnicząca Komitetu Wykonawczego.

Ceremonia zamknięcia zakończyła się przekazaniem oficjalnej flagi i trofeum IBO ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Kazachstanowi, gospodarzowi imprezy w 2024 roku.

Kim jest laureat Olimpiady z Łodzi?

Olek Skóra właśnie skończył II klasę o profilu biologiczno - chemicznym. Jego wychowawczyni, nauczycielka języka polskiego mgr Katarzyna Pawłowska-Raf mówi

- Olek biologią pasjonuje się od wielu lat, do tego stopnia, że mówiąc o jakimś zwierzęciu lub roślinie, nie tylko potrafi je wnikliwie opisać, ale zna ich łacińskie nazwy. Jest wszechstronnym uczniem, osiąga znakomite wyniki ze wszystkich przedmiotów. Mogę go również nazwać humanistą, jest oczytany i elokwentny, klasyka literatury polskiej nie ma dla niego żadnych tajemnic. W różnych sytuacjach lekcyjnych wykorzystuje znajomość cytatów z dzieł Mickiewicza czy Sienkiewicza. W ogóle wychowany został w duchu szacunku do tradycji i dawnej kultury. To chłopak o dużej wrażliwości i odpowiedzialności, bardzo koleżeński i życzliwy, jest lubiany zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.