Zbada, jak firmy reagują na zmiany

20-01-2023

W konkursie PRELUDIUM mgr inż. Jan Makary Fryczak z Wydziału Organizacji i Zarządzania dofinansowanie otrzymał na projekt „Strategie przedsiębiorstw przemysłowych wobec szoków zewnętrznych: perspektywa Big Data”. Dzięki najwyższym możliwym notom przyznanym w panelu HS4 przez ekspertów Narodowego Centrum Nauki projekt znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej.

Młody naukowiec prowadzi badania pod opieką dr. hab. Karola Marka Klimczaka, prof. PŁ z Instytutu Zarządzania.

Mgr inż. Jan Makary Fryczak Mgr inż. Jan Makary Fryczak

foto: Anna Dąbrowska-Wosiak

Stworzenie planu badań w projekcie zgłoszonym do konkursu PRELUDIUM jest efektem wcześniejszych prac związanych z komputerowymi metodami analizy sprawozdań przedsiębiorstw finansowanych grantem OPUS. Pisaliśmy o tym w ŻU 157 w artykule „Przetwarzanie tekstu naturalnego i słowosieci”.

Naukowcy stworzyli narzędzia badawcze, które stosują teraz do rozwiązania nowego problemu. Piszą programy w języku Python, wykorzystujące uczenie maszynowe, a także techniki lingwistyki obliczeniowej oraz posługują się pakietami statystycznymi. Opublikowali Polski Korpus Komunikacji Finansowej, bazę danych do analiz tekstowych dostępną w serwisie REPOD. Nowy projekt polega na pozyskiwaniu danych strategicznych z tekstów sprawozdań.

Setki danych do analizy

Przedsiębiorstwa stosują różne strategie, aby osiągnąć zaplanowane wcześniej cele biznesowe. Jak jednak reagują na nagłe, ogólnoświatowe zmiany, szoki zewnętrzne, których nie da się z góry przewidzieć? Na jakich elementach strategii się skupiają oraz jakich zmian dokonują? Które strategie okazują się skuteczne oraz przynoszą przedsiębiorstwom najlepsze wyniki? Mgr inż. Fryczak będzie starał się odpowiedzieć na te i inne pytania, sięgając do danych setek przedsiębiorstw, które zobowiązane są do publikowania w internecie swoich sprawozdań. Pozyskane w ten sposób dane przeanalizuje za pomocą specjalistycznych narzędzi przetwarzania dziedzinowego tekstu. W badaniach uwzględni terminologię używaną przez menedżerów i zakres uwagi, jaką poświęcają konkretnym tematom.

- Potrafimy przetwarzać duże zbiory danych, tzw. Big Data, choć sprawozdania przedsiębiorstw są wyjątkowo niejednorodne i nieuporządkowane. Chcę zobaczyć, jak firmy z Europy i Stanów Zjednoczonych reagowały w ostatnich latach na nagłe zmiany, takie jak: kryzys oraz lockdowny związane z koronawirusem, zerwanie łańcuchów dostaw, wojna, kryzys energetyczny, czy galopująca inflacja; a także czy komunikacja tych przedsiębiorstw jest zbieżna z ich rzeczywistym postępowaniem. Mam dostęp do najnowszych danych i planuję w kolejnych latach na bieżąco je aktualizować. Obawiam się tylko, że zanim projekt skończy się w 2026 roku, będę miał zbyt dużo kryzysów do badania – mówi mgr inż. Fryczak.

Preludium do kariery

Dziekan Wydziału OiZ prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska zaznacza - Makary dołączył do naszego wydziału jeszcze w czasie studiów magisterskich, kiedy został stypendystą w projekcie prof. Klimczaka. Poznał metody naukowe i spodobała mu się praca na uczelni. Stypendia i projekty to najlepsza droga dla nowych naukowców.

Swoją przygodę z PŁ mgr inż. Jan Makary Fryczak rozpoczął na Wydziale EEIA, gdzie uzyskał tytuł inżyniera na kierunku automatyka i robotyka. Pasję dla nowych technologii, Internetu Rzeczy i druku 3D realizuje jako edukator w projekcie PAKT, którego pierwszą w Polsce, pilotażową Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii inaugurowano na PŁ w grudniu 2022 roku.