Zawody dla młodych talentów

30-05-2023

W projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego czas zawodów to kulminacja i podsumowanie całorocznej pracy grantobiorców i grantobiorczyń z młodzieżą uczęszczającą na zajęcia kół informatycznych.

 

 

Pod koniec maja odbyły się w Politechnice Łódzkiej III Ogólnopolskie Zawody Projektowe Centrum Mistrzostwa Informatycznego (20-21 maja) oraz finał IV Ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

W zawodach projektowych udział wzięły 144 młode osoby. Zespoły rywalizowały, mierząc się z kreatywnymi zadaniami przygotowanymi przez zespół CMI pod opieką dr. inż. Marcina Markowskiego z Politechniki Wrocławskiej.

Pokaz projektu Pokaz projektu

foto: CMI

W zawodach algorytmicznych, które odbyły się z udziałem 128 uczniów opracowanie zadań koordynował i współtworzył dr hab. inż. Bartłomiej Stasiak z Politechniki Łódzkiej wraz z ekspertami i ekspertkami ze wszystkich uczelni partnerskich w projekcie CMI.

W obu typach zawodów uczniowie i uczennice podzieleni byli na 3 kategorie wiekowe i odpowiednie do nich poziomy zaawansowania. W zawodach projektowych były to:

Miniboty – klasy IV – VI

Raptory –  klasy VII – VIII

Predatory – szkoła średnia.

W zawodach algorytmicznych utworzone grupy to:

Skrzaty – uczniowie z klas IV - VIII, którzy programują w języku Scratch

Gnomy –uczniowie z klas IV - VIII oraz I klasy szkoły ponadpodstawowej, którzy swoje programy tworzą w językach Python oraz C++

Gremliny –uczniowie z klas IV - VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, którzy swoje programy tworzą w językach Python oraz C++

W czasie gdy młodzież zmagała się z zadaniami, grantobiorcy i grantobiorczynie wzięli udział między innymi w warsztatach STEAMowych w pracowni PAKT Politechniki Łódzkiej. Z kolei na uczestników zawodów - po zakończonych rundach - czekały atrakcje robotyczne zapewnione przez zespół PAKTu.