Zaprojektowali Akademik marzeń

08-07-2022

Studenci Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska zdobyli wyróżnienie w pierwszej edycji konkursu „Dwa Oblicza – Jedna Przyszłość. Akademik Marzeń”. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Producentów Betonów i miesięcznik „Builder” prowadzący ogólnopolski program edukacyjny Builder for the Future.

 

Nagrodzony zespół tworzą inżynierowie: Anastasiya Klimko (liderka) i Natalia Rusołowska – obie po architekturze oraz Damian Podczaski i Olga Borowska - oboje z budownictwa. Nad konkursowym zadaniem pracowali pod opieką dr hab. szt. Rafała Lamorskiego z Instytutu Architektury i Urbanistyki i dr hab. inż. Artura Wirowskiego z Katedry Mechaniki i Konstrukcji.

Zadaniem konkursowym było stworzenie koncepcyjnego architektoniczno - inżynierskiego projektu „Akademika Marzeń” z zastosowaniem technologii prefabrykacji betonowej oraz autoklawizowanego betonu komórkowego. Projekt miał być wykonany w technologii BIM (Building Information Modeling) w oprogramowaniu GRAPHISOFT ArchiCAD. Jednym z elementów konkursu był Maraton BIM, który odbył się w maju w Warszawie. Wyniki konkursu ogłoszono pod koniec czerwca. Uczestnicy konkursu wzięli także udział w warsztatach BIM, umożliwiających lepsze zapoznanie się z technologią modelowania informacji o budynku.

Widok na akademik od strony podwórka Widok na akademik od strony podwórka

foto: zespół projektowy

Zespół Politechniki Łódzkiej przedstawił projekt małego akademika usytuowanego w zabudowie pierzejowej przy ul. Radwańskiej w Łodzi, bardzo blisko kampusu uczelni, gdzie obecnie jest pusta działka. Bryła budynku jest zainspirowana stylem wczesnego modernizmu, a kolorystyka nawiązuje do odcieni czerwonej cegły. Akademik ma 24 niezależne kawalerki – pokój z aneksem kuchennym i łazienką oraz liczne przestrzenie wspólne do nauki i wypoczynku jak np. biblioteka, sala multimedialna oraz do rozrywki. Na ostatnim piętrze znalazł się taras, z którego roztacza się piękny widok na miasto i park Poniatowskiego.

Zgodnie z założeniem konkursowym, konstrukcja budynku została zaprojektowana w technologii prefabrykacji żelbetowej w systemie Pekabex z wykorzystaniem bloczków betonowych firmy SOLBET. Elewacja budynku składa się z prefabrykowanych elementów, takich jak: ściana z okrągłym otworem okiennym, ściana z otworem na drzwi balkonowe, ściana pełna oraz balkon. Konstrukcję wewnętrzną tworzą: klatka schodowa, szyb windowy, prefabrykowane ściany, stropy, belki i słupy. Ściany działowe zaplanowano jako murowane z bloczków betonowych.

Projekt został wyróżniony i dostał wysoką opinię kapituły konkursu za „niezwykle ciekawą i potrzebną próbę zlokalizowania akademika w centrum miasta, w pierzei historycznej zabudowy”.

Publikacja w „Builder”: