Wspomnienie - Dr hab. inż. Mieczysław Jaroniek

25-03-2022

Dr hab. inż. Mieczysław Jaroniek całe życie zawodowe związał z Katedrą Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji na Wydziale Mechanicznym PŁ. Przepracował rekordowe 53 lata.

Mieczysław Jaroniek urodził się 13 czerwca 1941roku w Czarnocinie koło Łodzi.

Dr hab. inż. Mieczysław Jaroniek Dr hab. inż. Mieczysław Jaroniek

Młodość spędził w Krynicy - Zdroju i tam ukończył Liceum Ogólnokształcące. Krynica pozostała na zawsze ważnym dla Niego miejscem na ziemi, wracał do niej z wielką radością i sentymentem.

Studiował w Łodzi, mieście z którym miał rodzinne związki. Ukończył Wydział Budownictwa Lądowego na Politechnice Łódzkiej. Po krótkim epizodzie na budowie rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki w Katedrze Wytrzymałości Materiałów na Wydziale Mechanicznym.

W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami stateczności konstrukcji i z tej dziedziny w roku 1973 obronił pracę doktorską, której promotorem był prof. Jerzy Leyko, wybitny uczony, ówczesny kierownik Katedry. Za pracę tę otrzymał Nagrodę Rektora PŁ.

Następnie zainteresowania badawcze skierował na problemy mechaniki pękania i materiałów kompozytowych. Był jednym z niewielu w Polsce naukowców stosujących metodę elastooptyki. W roku 2008 obronił pracę habilitacyjną będą efektem tych badań.

Znajomość języka francuskiego pozwoliła mu na uzyskanie stypendiów zagranicznych: na Uniwersytecie w Katanii (Sycylia, Włochy) oraz dwukrotnie w Centralnym Laboratorium Dróg i Mostów w Paryżu.

Opublikował ponad 100 prac naukowych, uczestniczył w wielu konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Był współautorem dwóch monografii oraz dwóch skryptów. Opracował studenckie stanowiska laboratoryjne z elastooptyki oraz mechaniki pękania i zniszczenia. Był opiekunem Koła Naukowego Mechaniki Stosowanej.

Do studentów podchodził z olbrzymim spokojem i wyrozumiałością. Przygotowywane przez Niego materiały do wykładów znane były z finezyjnego opracowania.

Mieczysław Jaroniek był sympatycznym, ciepłym i życzliwym człowiekiem. Młodszych kolegów wprowadzał nie tylko w specyfikę zawodu nauczyciela akademickiego, lecz także w sposób zachowania się w zespole Katedry. Miał koleżeńskie podejście do współpracowników, zawsze służył pomocą. Był ostoją spokoju i opanowania.

W roku 1988 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Wielokrotnie otrzymał Nagrody Rektora PŁ za działalność naukowo-badawczą, dydaktyczno-wychowawczą oraz organizacyjną.

Zawsze był dumny z wnuczka Piotrka.

Dr hab. inż. Mieczysław Jaroniek  zmarł 4 października 2020 r.

Będzie Go nam wszystkim brakowało.