Projekt „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności” ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) może zmienić życie wielu młodych ludzi, którzy pragną nie tylko zdobywać teoretyczną wiedzę, ale też chcą rozwijać swoje talenty.
Na stronie ministerstwa podano, że z 219 ofert złożonych na konkurs, minister nauki zatwierdził 93 do finansowania, w tym trzy z Politechniki Łódzkiej.
Projekty z Politechniki Łódzkiej
Wysoko, bo na trzecim miejscu znalazł się projekt „Podniesienie kompetencji w zakresie projektowania interaktywnych systemów ubieralnych zachęcających do autorefleksji”, którego autorką jest inż. Anna Walczak, która z pasją rozwija badania nad biżuterią interaktywną. Jest studentką Human-Comuter Interaction na Wydziale EEIA.
Tematyka projektu, którego opiekunką jest dr inż. Magdalena Wróbel-Lachowska, koncentruje się na systemach informatyki osobistej. Opracowane prototypy będą wyposażone w różne sensory: inercyjne (akcelerometr, żyroskop) do wykrywania aktywności fizycznej oraz biomedyczne (rytmu serca, galwanicznej odpowiedzi skóry) do określania intensywności tej aktywności. Dodatkowo, zastosowane będą sensory otoczenia (poziom hałasu, natężenie światła) wpływające na dobrostan. Celem projektu jest poprawa jakości życia użytkowników poprzez dostarczanie informacji do zarządzania zdrowiem i samopoczuciem. Studentka planuje udział w konferencjach naukowych i konkursach z dziedziny interakcji człowiek-komputer.
Sukces odniosły dwa interdyscyplinarne zespoły działające na Wydziale Mechanicznym, mające swoją siedzibę w Instytucie Maszyn Przepływowych.
125 tysięcy zł trafi do zespołu realizującego autorskie prototypowe przydomowe turbiny wiatrowe - GUST – Generative Urban Small Turbine. Opiekunami projektu są: dr inż. Michał Lipian, dr inż. Michał Kulak i dr inż. Krzysztof Olasek. Zespół planuje wykorzystać uzyskane środki na zaprezentowania efektów swoich badań na kilku międzynarodowych konferencjach, a także na uczestnictwo w konkursie ISWTC 2025 (International Small Wind Turbine Contest).
Drugi zespół, który otrzyma dofinansowanie bliskie 300 tysięcy złotych to studenci związani z projektem „bolidu na kropelkę”. Grupa Iron Warriors pod opieką dr. inż. Rafał Dychto to Changemakers of tomorrow. W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie prac badawczo – rozwojowych nad silnikiem spalinowym Honda GX35, celem zwiększenia jego efektywności energetycznej i zminimalizowaniu emisji szkodliwych związków. Efekty badań będą przedstawione na międzynarodowej konferencji z zakresu inżynierii mechanicznej w roku 2025. Studenci oraz ich pojazd wezmą też udział w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon, Albi Eco Race i Challenge EcoGreen Energy.
Dlaczego projekt MNiSW jest ważny?
Skupienie się na praktyce, na nietuzinkowych pomysłach jest tym, co naprawdę może wyróżnić. Świat cały czas czeka na odkrycia, które rodzą się w głowach studentek i studentów. Projekt MNiSW daje możliwość realizacji pomysłów, które są innowacyjne i pokazują, że można myśleć inaczej.
Dziś, gdy jedyną stałą jest zmiana, młodzi ludzie potrzebują wsparcia, które pozwoli im rozkwitnąć. Dzięki niemu mogą rozwijać swoje umiejętności, zdobywać praktyczne doświadczenie i świadomie planować swoją przyszłość zawodową.
Finansowanie projektu
Dzięki solidnemu wsparciu finansowemu - do 80 000 zł dla projektów realizowanych „solo” i do pół miliona dla realizowanych przez zespół - drzwi do spełniania naukowych marzeń stają się szerzej otwarte. Przyznane środki mogą być przeznaczone w szczególności na sfinansowanie udziału w międzynarodowych zawodach, konkursach, konferencjach, a także na zakup materiałów i usług związanych z realizowanym projektem.