Wizyta holenderskich partnerów

27-09-2022

Zrównoważony Rozwój stał się jednym z priorytetowych obszarów dla większości uczelni na świecie. Efektywność działań wymaga współpracy pomiędzy różnymi dyscyplinami naukowymi, różnymi podmiotami (uczelnie, biznes, organizacje pozarządowe i rządowe), jak i różnymi krajami. Jednym z przykładów takiej współpracy jest projekt „Sustaianble, social design”, zainicjowany przez Ambasadę Holandii w Polsce oraz DutchCulture w ramach międzynarodowej polityki kulturalnej tego państwa.

 

 

Myśl przewodnia projektu - We, as a species, only have a future if our societal model changes…We need to re-think the fundamental pillars of society, and do so from both theory and bottom-up through design, allowing both to communicate with each other (Kaethler, Boelen, 2020) - zwraca uwagę na konieczność zmiany naszego sposobu myślenia o społeczeństwie przyszłości. Sprostanie wyzwaniom zrównoważonego rozwoju wymaga współpracy oraz efektywnej komunikacji. Partnerami w projekcie są, obok Politechniki Łódzkiej, dwie uczelnie z Warszawy: Uniwersytet SWPS i Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych oraz dwie holenderskie - Royal Academy The Hague oraz Design Academy Eindhoven. Centralnym tematem projektu jest projektowanie zrównoważone (sustainable design) będące przedmiotem zainteresowania uczelni zaproszonych do współpracy. Celem projektu jest wymiana pomysłów, wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk z perspektywy różnych dyscyplin naukowych i krajów.

W laboratorium EQUAL (Ergonomic Quality, Usability & Accessibility) W laboratorium EQUAL (Ergonomic Quality, Usability & Accessibility)

foto: Małgorzata Koszewska

Wizyta studyjna partnerów z holenderskich uczelni w Polsce odbyła się w dniach 18-21 września. Goście odwiedzili School of Form Uniwersytetu SWPS, Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych oraz Wydział Organizacji i Zarządzania PŁ. W czasie spotkania z udziałem prorektora ds. rozwoju naszej uczelni prof. Pawła Strumiłły przedstawiliśmy działania Rektorskiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz możliwości współpracy w ramach różnych dyscyplin naukowych.

Goście zwiedzili kampus Politechniki oraz odwiedzili laboratorium EQUAL (Ergonomic Quality, Usability & Accessibility) działające w Instytucie Marketingu i Zrównoważonego Rozwoju na Wydziale Organizacji i Zarządzania. Przedstawicie holenderskich uczelni docenili potencjał dla projektowania zrównoważonego, jaki zapewnia aparatura badawcza zgromadzona w laboratorium. Dzięki niej właśnie podczas krótkiej wizyty goście mogli spojrzeć na świat oczami osób starszych oraz cierpiących na chorobę Parkinsona, poczuć zróżnicowanie ich potrzeb, możliwości i ograniczeń.

Innym potencjalnym obszarem współpracy, o którym dyskutowano, jest projektowanie opakowań z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Rozmawiano również o planach wymiany studentów i pracowników.

Duże wrażenie na gościach zrobiły także rozwiązania proekologiczne w termomodernizowanym budynku nowej siedziby Wydziału OiZ, w którym spotkaliśmy się z dziekan prof. Agnieszką Zakrzewską-Bielawską.

Już w październiku będziemy mieli okazję odwiedzić holenderskie uczelnie i instytucje kulturalne. Wizyta organizowana przez ambasadę Holandii rozpocznie się 22 października br. w Eindhoven, podczas Dutch Design Week.