Powstałe w Łodzi narzędzie terapeutyczne GRYDSEN stworzone przez zespół z Politechniki Łódzkiej w konsorcjum ze spółką Grydsen sp. z o. o. pomaga osobom starszym spowalniać zaburzenia pamięci i utrzymać sprawność ruchową. Znajduje zastosowanie w diagnostyce, terapii, profilaktyce, rehabilitacji medycznej oraz edukacji osób chorych i zdrowych.
- W tym rozwiązaniu postanowiliśmy wykorzystać mechanizmy grywalizacji, które motywują osoby ćwiczące do pokonywania rosnących trudności. Wykorzystuje ono techniki wirtualnej rzeczywistości stosowane w zaawansowanych grach komputerowych. Pacjent ma do dyspozycji dwa wirtualne pokoje, w których podejmuje określoną aktywność – mówi dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prof. PŁ, dziekan FTIMS i dyrektor Instytutu Informatyki.
Produkt GRYDSEN w porównaniu z istniejącymi na rynku rozwiązaniami gier dla seniorów jest jedynym narzędziem terapeutycznym zweryfikowanym w badaniach naukowych. Narzędzie zostało zbadane na pacjentach - za zgodą komisji bioetycznej.
Jak wyjaśnia dr inż. Jarosław Andrzejczak z Instytutu Informatyki – Testy były prowadzone przez kilka miesięcy. Użytkownicy cyklicznie wykonywali ćwiczenia żebyśmy mogli zaobserwować czy pojawia się postęp w motoryce i funkcjach poznawczych. Psychologowie wykonali odpowiednie testy weryfikujące.
Projekt „Grydsen – innowacyjne psychologiczne metody terapii seniorów z wykorzystaniem techniki VR” został dofinansowany przez NCBR („Szybka Ścieżka”) – PO Inteligentny Rozwój.
- Zespół projektowy był Interdyscyplinarny – mówi dr inż. Jarosław Andrzejczak z Instytutu Informatyki. - Tworzyli go specjaliści z obszaru informatyki, grafiki komputerowej i projektowania użyteczności, psychologii oraz fizjoterapii. Nasz zespół opracował i zrealizował technologię, a specjaliście z firmy Grydsen zapewnili merytoryczne wsparcie w zakresie psychologii oraz fizjoterapii. Całość technologii powstała w Łodzi – począwszy od silnika aplikacji VR, naturalnego dla użytkownika środowiska wirtualnego przez interakcję, aż po testy użyteczności.
System GRYDSEN zrealizowany jest na rynek globalny i oferuje wersje językowe: polską, angielską (UK oraz USA), francuską i niemiecką.
Klientami kupującymi i stosującymi GRYDSEN są domy seniora, prywatne gabinety lekarskie, psychologiczne i rehabilitacyjne, szpitale, sanatoria, przychodnie i inne podmioty zainteresowane zdrowiem seniorów.
Jak podkreśla dr hab. inż. Adam Wojciechowski - System Grydsen został już doceniony w Europie i na świecie. Zdobył złoty medal w Kioto, Paryżu i Katowicach oraz kilka innych nagród podczas wydarzeń promujących innowacyjne wynalazki. Ostatnim sukcesem jest nagroda Łódzkie Eureka.
Członkowie zespołu:
Instytut Informatyki, Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej: dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prof. PŁ, dr inż. Jarosław Andrzejczak, mgr inż. Jan Bełczącki, mgr inż. Wiktoria Kopania (Kozłowicz), mgr inż. Sonia Jach, mgr inż. Krystian Jabłoński.
Grydsen Sp. z o.o.: dr Michał Majcherek, dr n. med. Marta Podhorecka, dr Anna Pyszora, mgr Elżbieta Izdebska, mgr Karolina Juszczyk, mgr Magdalena Liberacka-Dwojak, dr n. med. Radosław Perkowski.