Warsztaty logistyczne

09-03-2022

Warsztaty „Perspektywy rozwoju transportu lotniczego i logistyki w aglomeracji łódzkiej” przyciągnęły szerokie grono ekspertów i panelistów.

The workshop Prospects for the development of air transport and logistics in the Łódź agglomeration was attended by a wide group of experts and panellists.

More on the website "Życie Uczelni" information bulletin of TUL

 

Tematykę dyskusji skupiono w czterech obszarach związanych z branżą TSL (transport, spedycja oraz logistyka), skupiając się na transporcie lotniczym, a szczególnie na przyszłości lotniska w Łodzi.

Dr Dominik Boniecki oraz dr Paweł Zagrajek ze Szkoły Głównej Handlowej nakreślili obecną sytuację branży i łódzkiego lotniska, a także przedstawili czynniki rozwoju transportu lotniczego w najbliższej przyszłości.

Prof. Sławomir Wiak, dyrektor Centrum Kompetencji 5G w PŁ przedstawił wykorzystanie technologii 5G w transporcie. Technologia ta, obok elektromobilności, o której traktował panel współprowadzony przez prodziekana ds. rozwoju Wydziału EEIA dr. hab. Łukasza Szymańskiego, prof. PŁ, to zdaniem wielu ekspertów przyszłość transportu, zwłaszcza na terenach gęsto zabudowanych.

Problemy i możliwości transportu ostatniej mili, czyli końcowego etapu w łańcuchu dostaw, zobrazował prof. Wojciech Paprocki, dyrektor Instytutu Infrastruktury SGH, który od wielu lat przygląda się transformacjom systemu transportowego w świecie.

Część merytoryczną zakończył prof. Kamil Liberadzki, który podniósł temat roli rynków finansowych w rozwiązywaniu problemów środowiskowych związanych z sektorem TSL. Nawiązał tu m.in. do wykorzystania zielonych instrumentów finansowych, czyli takich których działanie przynosi pozytywne efekty w zakresie ekologii.

Część merytoryczna była wprowadzeniem do dyskusji, prowadzonej przez prof. Agnieszkę Zakrzewską-Bielawską, prezes Klastra LODZistics, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania PŁ, w której przedstawiciel środowiska akademickiego zasiadł obok reprezentanta środowiska samorządu terytorialnego. Ich doskonałym uzupełnieniem był głos biznesu - przedstawiciela międzynarodowego przewoźnika logistycznego Raben Group.

W debacie nie mogło zabraknąć przedstawiciela Portu Lotniczego Łódź, który poruszył kwestie związane z jego rozwojem, szczególnie w kierunku cargo lotniczego.

-  Cieszymy się, że Politechnika Łódzka, współorganizując warsztaty stworzyła szeroką platformę wymiany myśli, poglądów oraz doświadczenia i wiedzy, dotyczących tematów ważnych z punktu widzenia gospodarki i mieszkańców naszego regionu – mówi Adam Owczarek, kierownik Działu Rozwoju PŁ.

Warsztat odbył się w formule hybrydowej, pod auspicjami Politechniki Łódzkiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Patronat objął koordynowany przez Politechnikę Łódzką Klaster LODZistics oraz Open Eyes Economy Summit (międzynarodowe forum ekonomiczne odbywające się w od 2016 roku w Krakowie).