Politechnika Łódzka dołączyła do Klastra Q, zrzeszającego obecnie 25 uczelni i firm rozwijających krajowy potencjał technologii kwantowych.
Klaster Q – Klaster Technologii Kwantowych powstał w 2022 r. Jego celem jest rozwój krajowego potencjału środowiska naukowo-badawczego oraz firm w technologiach kwantowych.
Prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju PŁ mówi
- Bardzo się cieszymy, że dołączyliśmy do tego wyjątkowego grona partnerów. To dla naukowców i studentów Politechniki Łódzkiej nowe możliwości rozwinięcia współpracy z wiodącymi instytucjami i firmami w tym przyszłościowym sektorze badań. Bardzo dziękuję dr. Mirosławowi Sopkowi, przewodniczącemu Rady Uczelni, który pełni funkcję CEO w firmie Quantum Chains, za rekomendację Politechniki Łódzkiej jako nowego członka Klastra Q. Utworzyliśmy już interdyscyplinarną grupę inicjatywną, która pracuje nad technologiami kwantowymi.
Działalność Klastra Q jest wielotorowa, stanowiąc kompleksowe wsparcie dla budowy i rozwoju przemysłu kwantowego. Obejmuje ona rozwijanie kompetencji, integrację inicjatyw różnych podmiotów, wieloośrodkowe projekty badawczo-rozwojowe i komercjalizację ich wyników.
Przewodniczącym Rady Klastra jest prof. Konrad Banaszak z Uniwersytetu Warszawskiego.