Inżynieria materiałowa odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych technologii. Jest obecna w materiałów stosowanych w medycynie, przez zaawansowane kompozyty w lotnictwie, aż po innowacyjne rozwiązania w przemyśle motoryzacyjnym. Aby przybliżyć tę fascynującą dziedzinę szerszej publiczności, 28 marca 2025 roku w 13 polskich miastach odbył się Trzeci Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. W tym wydarzeniu aktywnie uczestniczyła Politechnika Łódzka.
Instytut Inżynierii Materiałowej zorganizował szereg atrakcji w Fabryce Inżynierów XXI wieku na Wydziale Mechanicznym. W programie imprezy znalazły się wykłady, pokazy i warsztaty, które przybliżały uczniom szkół średnich oraz wszystkim zainteresowanym świat inżynierii materiałowej.
Już od rana studenci, wykładowcy oraz zaproszeni goście gromadzili się w aulach i laboratoriach, gdzie odbywały się różnorodne prezentacje. Spotkanie zainaugurował wykład prof. Łukasza Kaczmarka zatytułowany „O czym myśli materiał”, który przyciągnął uwagę wielu uczestników. Ogromne zainteresowanie wśród młodych słuchaczy wzbudził też wykład dr. hab. inż. Witolda Kaczorowskiego, prof. PŁ, który opowiedział o biomateriałach przyszłości.
Równie fascynujące były warsztaty. W jednym z nich uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak powstają implanty medyczne oraz obserwować bakterie na powierzchniach, jak również oceny poziom bakteriobójczości nowych biomateriałów. Na innym warsztatach pokazano technologie druku 3D, a także jak niezwykłe właściwości kropek kwantowych rewolucjonizują technologię – od paneli słonecznych po najnowsze telewizory. Warsztaty poświęcone mikroskopii elektronowej, pokazały, jak zaawansowane techniki mikroskopowe mogą być wykorzystywane do badania struktury materiałów.
W trakcie Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej w strefie wystawienniczej swoje stoiska zaprezentowały firmy współpracujące z Instytutem Get3d oraz Hart-Tech.
Podsumowując, wydarzenie było doskonałą okazją do zgłębienia tajników inżynierii materiałowej, do popularyzacji nauki i promocji Wydziału Mechanicznego i Politechniki Łódzkiej.