Dwa opracowane przez naukowców systemy wykorzystujące tekstronikę do celów medycznych zostały nagrodzone złotymi medalami na międzynarodowych targach INTARG 2017.
Dwa opracowane przez naukowców systemy wykorzystujące tekstronikę do celów medycznych zostały nagrodzone złotymi medalami na międzynarodowych targach INTARG 2017.
Antychrapek
Antychrapek jest systemem, który mierzy puls, temperaturę i rytm oddechowy. To ważne dla zdrowia człowieka parametry życiowe, a monitorowanie trzeciego z nich pozwala na wykrywanie bezdechu sennego.
Pomiary parametrów fizjologicznych, ich wizualizacja oraz analiza, odbywają się w czasie rzeczywistym za pomocą przeznaczonej do tego celu internetowej aplikacji. System posiada również układy identyfikacji użytkownika w terenie – Do monitorowania parametrów fizjologicznych zostały wykorzystane tekstylne czujniki zintegrowane z tekstroniczną odzieżą. Jest to jeden z głównych atutów naszego rozwiązania – mówią autorzy.
Autorami rozwiązania są dr hab. Michał Frydrysiak, pracownik Katedry Mechaniki Maszyn Włókienniczych z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów i Łukasz Tęsiorowski, doktorant z tego Wydziału oraz Emilia Frydrysiak, doktorantka z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.
Antychrapek– mimo swej zdrobniałej nazwy – jest nadzieją w rozwiązaniu problemu trudnego i ważnego dla zdrowia człowieka. Bezdech senny to dolegliwość, której nieodłącznie towarzyszy chrapanie. Jest to zatem problem uciążliwy także dla tych, którym hałas związany z chrapaniem, czy też gwałtowne zaczerpywanie powietrza po chwilach bezdechu nie pozwala na spokojny sen. - Wykrywanie fazy bezdechu podczas snu zapewni tani sposób diagnostyki i przyspieszy leczenie tego schorzenia – podkreślają naukowcy. – Szacuje się, że problem bezdechu sennego (ang. Sleep Apnoea Syndrome – SAS) dotyczy ponad 8 milionów Polaków. Dotyka około 40 proc. kobiet i nawet 80 proc. mężczyzn. SAS to nie tylko nieprzyjemne chrapanie, ale niedotlenienie, powodujące niewyspanie i stan przewlekłego zmęczenia.
Prace nad opracowaniem systemu Antychrapek prowadzone były w projekcie Tekstroniczny system do ochrony ludzi starszych. Na badania dr hab. Michał Frydrysiak uzyskał w 2013 r. dofinansowanie z programu Lider. Badania medyczne całego systemu zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
W ramach wynalazku powstały 4 zgłoszenia patentowe. Jak dodają autorzy systemu Antychrapek - Zbudowaliśmy również fantomy do testowania biopomiarowych systemów tekstronicznych w warunkach powtarzalności i odtwarzalności.
Biotekstronika dla kobiet
Nagrodzony złotym medalem Biotekstroniczny system do profilaktyki i leczenia zapaleń dolnych dróg moczowych łączy w sobie biotechnologię, tektstronikę, włókiennictwo i medycynę.
Wnalazek został opracowany przez zespół w składzie: Emilia Frydrysiak, doktorantka z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, prof. Krzysztof Śmigielski, także z Wydziału BiNoŻ oraz dr hab. Michał Frydrysiak z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.
- Opracowany przez nas biotekstroniczny system składa się z bielizny, zintegrowanej z nią tekstronicznej wkładki oraz wkładki wymiennej. Na tę jednorazową wkładkę naniesione są olejki eteryczne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym– wyjaśnia Emilia Frydrysiak.
W trójwarstwowej tekstronicznej wkładce znajduje się odpowiednio izolowany tekstylny element grzejny o regulowanej temperaturze.
- Podwyższona temperatura sprawia, że z wymiennej wkładki uwalniają się olejki eteryczne, które wspomagają leczenie zapaleń dolnych dróg moczowych oraz hamują namnażanie bakterii powodujących te infekcje. Podwyższona temperatura powoduje również zwiększony przepływ krwi w okolicach miednicy, co także przyspiesza powrót do zdrowia– tłumaczą autorzy biotekstronicznego systemu. Infekcja dolnych dróg moczowych rozwija się przede wszystkim u kobiet. Na dolegliwość tę zapadają one wielokrotnie częściej niż mężczyźni. –Problem ten dotyka 20 proc. populacji kobiet, niezależnie od wieku, a infekcje często powracają– podkreśla Emilia Frydrysiak. – Nasz system, wygodny i łatwy w stosowaniu, stanowi mobilną wersję kąpieli nasiadowych, stosowanych w leczeniu tego typu zapaleń i działa kompleksowo. Może być on wykorzystany w profilaktyce i zapobiegać nawrotom choroby, wspiera leczenie w sposób niefarmakologiczny i wykonany jest z naturalnych materiałów.