26 czerwca, odbyły się wybory nowych członków rzeczywistych oraz członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk. Do grona wybitnych uczonych, skupionych w najważniejszej instytucji naukowej w Polsce, dołączyła prof. dr hab. inż. Katarzyna Pernal z Instytutu Fizyki na Wydziale FTIMS Politechniki Łódzkiej, która została wybrana członkiem korespondentem PAN. Sukces odniósł również prof. dr hab. inż. Andrzej Bartoszewicz, dotychczasowy członek korespondent PAN, który w wyniku wyborów uzyskał status członka rzeczywistego.
Dorobek naukowy obojga profesorów stanowi istotny wkład w rozwój nauki – zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym - znajdują się w elitarnym gronie 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie.
Prof. Katarzyna Pernal jest absolwentką Wydziału Chemicznego PŁ. W 2002 roku uzyskała stopień doktora na Florida State University w USA. Odbywała staże podoktorskie w Vrije Universiteit Amsterdam, Max Planck Institut für Physik komplexer Systeme w Dreźnie oraz na University of Delaware w USA. Od 2008 roku kieruje Zespołem Chemii Kwantowej. Jej specjalność to metody chemii kwantowej i obliczeniowej. W 2015 roku została uhonorowana Medalem International Academy of Quantum Molecular Science (IAQMS) za wybitny wkład w rozwój światowych metod chemii kwantowej i fizyki molekularnej.
Jak mówi: „Jestem zaszczycona dołączeniem do tak wybitnego grona naukowców. Członkostwo w Polskiej Akademii Nauk traktuję jako wielkie wyróżnienie, ale też odpowiedzialność za rozwój polskiej nauki i jej promowanie za granicą. Mam też nadzieję, że poprzez swoje działania w Akademii przyczynię się do wspierania i inspirowania nowego pokolenia naukowców, w tym szczególnie kobiet, których w naukach ścisłych jest wciąż za mało. To wyróżnienie traktuję jako wyraz zaufania do mojej dotychczasowej pracy badawczej i jednocześnie zachętę do dalszego zaangażowania. Wierzę, że Akademia może nie tylko dbać o najwyższe standardy naukowe, ale też aktywnie uczestniczyć w dyskusjach o roli nauki we współczesnym świecie.”
Prof. Andrzej Bartoszewicz pełni funkcję prezesa Łódzkiego Oddziału PAN w kadencji 2023–2026. Jest dyrektorem Instytutu Automatyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ. Specjalizuje się w teorii sterowania i należy do prekursorów dyskretnego ślizgowego sterowania obiektami dynamicznymi. Był stypendystą programu Fulbrighta na Purdue University w USA, a także stypendystą British Council na University of Strathclyde w Szkocji. Pracował również jako research associate na University of Leicester w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Collegio dei Docenti – Università degli Studi di Pavia. Zasiada w Radzie Doskonałości Naukowej w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.