Legendy z Polski i Salwadoru w ilustracjach studentek/ów wzornictwa Politechniki Łódzkiej oraz studentek projektowania graficznego Universidad Tecnologica de El Salvador.
Wystawa jest efektem współpracy w ramach projektu Erasmus+ pomiędzy pokrewnymi kierunkami – wzornictwem (specjalność komunikacja wizualna i techniki druku) na Politechnice Łódzkiej oraz projektowaniem graficznym na Universidad Tecnologica de El Salvador.
W semestrze zimowym 2023/24, na podobnych przedmiotach, studentki i studenci realizowali ilustracje wybranych legend z kraju partnerskiego. Była to okazja do zapoznania się z folklorem i opowieściami z drugiego końca świata, które okazały się zarazem egzotyczne, jak i uniwersalne. Są to najczęściej historie „z dreszczykiem”, o duchach i zjawach, których lepiej unikać, zwłaszcza po zmroku…
Dla polskich odbiorców Salwador to kraj odległy, znany z pięknych plaż, wulkanów, placków kukurydzianych „pupusas”, ale też pełen sprzeczności, nie wolny od problemów. Studentki i studenci wzornictwa zaproponowali bardzo różne interpretacje salwadorskich legend, trafnie oddając ich specyficzny, niepokojący charakter.
Można też zobaczyć polskie biesy czy Warszawską Syrenkę w interpretacji studentek z Salwadoru. Wystawa tropi różnice i podobieństwa ukryte w opowieściach, kulturach, tradycjach wizualnych, ale także w sposobach nauczania w obu ośrodkach.
Wymiana ta była możliwa dzięki współpracy pomiędzy uczelniami w ramach projektu Erasmus + KA171. Ilustratorka i dydaktyczka z Salwadoru Maria Jose Callejas Vaquerano odwiedziła Politechnikę w 2022 roku; rok później dr hab. Katarzyna Zimna, prof. PŁ wyjechała na tygodniowy pobyt do Salwadoru, gdzie prowadziła zajęcia z rysunku i ilustracji oraz wygłosiła otwarty wykład na temat Polskiej Szkoły Plakatu i Polskiej Szkoły Ilustracji. W maju 2024 do Salwadoru wyjedzie kolejny nauczyciel z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, aby nawiązać współpracę z zakresu wzorniczych aspektów druku 3D.
Osoby uczestniczące w wystawie: Hanna Biernacka, Maria Bińkowska, Jakub Bogusz, Amelia Bruzda, Ana Corona, Martyna Domańska, Weronika Grudowska, Dobromiła Grzmiączka, Amelia Gula, Alicja Jatczak, Kamila Kaczmarska, Hanna Kawałek-Szwed, Barbara Koziorowska, Jagoda Kroczewska, Pola Kucharzewska, Jonasz Kuciejczyk, Beata Kusper, Bartosz Malinowski, Maria Motylewska, Artiga Nicole, Jennifer Olmos, Karen Portillo, Julia Pytel, Jagoda Solińska, Monika Sprycha, Julia Staniszewska, Martyna Szymańska, Marcelina Świtalska, Natalia Warszawska, Iga Włodarczyk, Julia Wojtczak
Koordynatorki projektu: dr hab. Katarzyna Zimna, prof. PŁ, Maria Jose Callejas Vaquerano
Projekt plakatu: Iga Włodarczyk, Dobromiła Grzmiączka, Amelia Gula
Wystawa w Galerii JUTRO na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów (II p.) czynna będzie do 30 kwietnia 2024, pn.-pt. w godzinach 9.00-13.00.