Reagowanie w zdarzeniach radiacyjnych

27-05-2022

Pojawiające się w mediach tematy ewentualnego ataku jądrowego rodzą pytania o monitoring radiacyjny kraju, procedury postępowań, metody przewidywania skutków lub prognozowania rozprzestrzeniania zagrożeń radiacyjnych. Politechnika Łódzka zorganizowała wspólnie z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi szkolenie związane z tą tematyką, pierwsze tego typu w Polsce.

 

 

Dostosowanie prawa atomowego do perspektywy realizacji w Polsce inwestycji atomowych pociągnęło za sobą aktualizacje w regulacjach prawnych dla służb państwowych, w tym dla Państwowej Straży Pożarnej. Politechnika Łódzka, rozumiejąc potrzeby tych służb zorganizowała szkolenie związane z ochroną radiologiczną i działaniami podejmowanymi w sytuacjach zdarzeń radiacyjnych wymagających szybkiego i profesjonalnego reagowania. Jakie to są zdarzenia? Takie, w których występuje potencjalne lub rzeczywiste narażenia na promieniowanie jonizujące pochodzące np. od sztucznych źródeł promieniotwórczych, materiałów jądrowych, urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące, odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego.

elementam ćwiczeń były procedury postępowania ze "skażonym człowiekiem" elementam ćwiczeń były procedury postępowania ze "skażonym człowiekiem"

foto: Jacek Szabela

Dwudniowe szkolenie prowadzone w Międzyresortowym Instytucie Techniki Radiacyjnej miało charakter pilotażowy. Wzięło w nim udział 20 strażaków, członków zespołu ratownictwa chemiczno-ekologicznego Komendy Miejskiej PSP. Program szkolenia koncentrował się na praktycznej realizacji procedur zapewniających właściwą identyfikację materiałów promieniotwórczych, zabezpieczenie, ochronę radiologiczną własną oraz innych zagrożonych osób.

Starszy brygadier Rafał Jankowski, doradca komendanta głównego PSP, doradca do spraw zagrożeń CBRNE* i zagrożeń terrorystycznych, dziękując uczelni wyjaśnia

Prowadzimy tu jeden z programów dla specjalistycznych grup ratownictwa chemicznego odpowiedzialnych za działania w stricte zagrożeniu. Ćwiczymy trzy różne epizody, w których strażacy testują urządzenia, odczytywanie pomiarów, ich interpretację i podejmowanie końcowych decyzji.

Jego zdaniem najbardziej trudnym i zarazem najbardziej praktycznym ćwiczeniem było działanie strażaków w sytuacji skażenia radiacyjnego wraz z obecnością osoby poszkodowanej. Strażacy zgodnie z ustalonymi procedurami musieli wszystko i wszystkich oczyścić ze skażenia.

Jak podkreśla prof. Piotr Ulański, zastępca dyrektora ds. naukowych MITR

- W tym szkoleniu nie tylko służyliśmy naszą wiedzą i pomagaliśmy w prowadzonych działaniach, ale także sami się czegoś uczymy, bo scenariusze jakie tu ćwiczymy są dla nas czymś nowym. Myślę, że część tej wiedzy przekażemy naszym studentom, a perspektywicznie planujemy studia podyplomowe, które opracujemy wspólnie ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej.

Szkolenie połączone z ćwiczeniami z zakresu ochrony radiologicznej i działań radiacyjnych były prowadzone w budynku i na wydzielonym terenie Instytutu.

*CBRNE to skrót od: Chemical, Biological, Radiological, Nuclear, and high yield Explosives.