Przemówienie Rektora

08-10-2020

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, rozpoczynając swoje pierwsze inauguracyjne przemówienie nawiązał do niezwykłego charakteru tegorocznej uroczystości - To dla mnie ogromny honor, ale i wyjątkowy moment – raz z powodu debiutu w nowej roli, a dwa, z powodu nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej przyszło nam inaugurować 76. rok akademicki w Politechnice Łódzkiej. (…) Pandemia wpłynęła na wiele aspektów naszego życia, zmieniając plany i stawiając nas w nieznanych dotąd sytuacjach. Tym bardziej ciepło chciałbym powitać wszystkich, a szczególnie nowo przyjętych studentów i pogratulować Wam sukcesu.

Dziękując za przywilej kierowania Politechniką Łódzką rektor mówił

- Będę wypełniał tę misję zespołowo. W gronie moich najbliższych współpracowników znaleźli się: prof. Paweł Strumiłło – prorektor ds. rozwoju, prof. Łukasz Albrecht – prorektor ds. nauki, prof. Andrzej Romanowski – prorektor ds. kształcenia oraz prof. Witold Pawłowski – prorektor ds. studenckich.  

Rektor PŁ prof. Krzysztof Jóżwik Rektor PŁ prof. Krzysztof Jóżwik

foto: Jacek Szabela

Sprawne działanie uczelni

Jak powiedział rektor prof. Jóźwik, w tej chwili najważniejszym zadaniem jest zapewnienie sprawnego działania uczelni.

- Bardzo dziękuję za Państwa wysiłek i zaangażowanie w czasie pracy zdalnej. Przed nami dalsze udoskonalanie oraz rozwój metod i technik kształcenia na odległość. To wyzwanie, któremu będziemy musieli sprostać jeszcze w nadchodzącym czasie, ale mam nadzieję, że zdobyte dotychczas doświadczenie pomoże nam efektywnie funkcjonować w formie mieszanej.

Podnoszenie poziomu badań naukowych

O tym wyzwaniu rektor mówił szczególnie dużo, zaznaczając, że uczelnia w swych działaniach niezmiennie kroczy do uzyskania wysokiej oceny w ewaluacji dyscyplin naukowych

- Uważam, że w planowaniu badań na wysokim poziomie powinniśmy wykorzystać nasze najsilniejsze specjalności naukowe. Jestem przekonany, że pomocny w tym stanie się system motywacji dla prowadzenia prac badawczych. Wsparciem dla takich działań będzie Centrum Nauki (…).

Naukowcy zyskają możliwość korzystania z wewnętrznego systemu grantów wspomagających przygotowanie aplikacji do zewnętrznych instytucji finansujących naukę. Mamy świadomość, jak ważna jest interdyscyplinarność, zatem wsparcie uzyskają inicjatywy, w które zaangażowani są przedstawiciele różnych dyscyplin oraz z różnych jednostek, ze szczególnym naciskiem na międzynarodową współpracę. Niezwykle ważna jest także nasza obecność wśród 21 uniwersytetów realizujących „Inicjatywę Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Dodatkowy budżet w wysokości 2% subwencji podstawowej pozwoli nam realizować działania podnoszące jakość badań w Politechnice Łódzkiej, a w najbliższej przyszłości powołamy komisję rektorską odpowiedzialną za dostosowanie do aktualnej sytuacji i realizację planów zdefiniowanych we wniosku do programu IDUB.

Prof. Krzysztof Jóźwik, mówiąc o znaczeniu infrastruktury badawczej, nadmienił o obecności wśród 70 projektów umieszczonych na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej aż 7 z Politechniki Łódzkiej. Rektor mówił też o naszej pozycji wśród uczelni europejskich

- Już dzisiaj należy dążyć, aby program EUA Uniwersytetu 2030 stał się naszym udziałem, a Politechnika Łódzka odgrywała znaczącą rolę jako Uniwersytet Europejski. Chcemy być partnerem w sieci europejskich instytucji naukowych. Rozpoczęliśmy rozmowy, aby wrócić do sieci ECIU - European Consortium of Innovative Universities.

Nowoczesne kształcenie

Zdaniem rektora narzędziem do osiągnięcia sukcesu uczelni jest nowoczesne kształcenie.

- Dostrzegam potencjał w pracy młodych naukowców, dlatego utworzymy ścieżki rozwoju dla najzdolniejszych studentów i doktorantów. Będziemy wprowadzać nowe i rozwijać już wykorzystywane metody kształcenia. Zwiększymy udział zajęć prowadzonych w językach obcych. Wszyscy studenci są dla nas ważni, ale szczególną opieką będziemy otaczali tych najlepszych, poczynając od współpracy ze szkołami średnimi i indywidualnym mentoringiem naukowym. Wsparcie będzie kontynuowane podczas studiów. Zbudujemy dla tych studentów indywidualne, rozwinięte programy kształcenia i będziemy włączać ich w badania naukowe.

Jednym z wyzwań, przed jakim stoimy, jest opracowanie i wdrożenie procedur uznania efektów uczenia się osiągniętych poza uczelnią. Doceniam zaangażowanie nauczycieli akademickich, dlatego w Politechnice Łódzkiej będą wprowadzone nagrody finansowe dla dydaktyków. Naszym celem jest również zwiększenie wymiany studentów, doktorantów i pracowników, czyniąc nasze środowisko jeszcze bardziej międzynarodowym.

Inwestycje

Rektor prof. Jóźwik mówił o Alchemium, największej w ostatnich latach inwestycji w PŁ, dziękując za jej rozpoczęcie rektorowi prof. Sławomirowi Wiakowi.

- Przypuszczalnie uroczyste otwarcie pierwszego w kompleksie trzech budynków nastąpi w pierwszym kwartale 2021 roku. Tak odległa data wynika również z obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego. Wtedy też nastąpi nadanie największej auli imienia prof. Tadeusza Paryjczaka. Planujemy także, aby uroczystość ta była dodatkowo wzmocniona przyznaniem godności doktora honoris causa wybitnemu uczonemu prof. Clausowi Müllenowi. Poza budową kompleksu Alchemium, sukcesywnie prowadzić będziemy prace remontowe i adaptacyjne na terenie całego kampusu. Przygotowaliśmy właśnie wniosek o sfinansowanie kapitalnego remontu II Domu studenta. Już wkrótce willa Józefa Richtera stanie się miejscem pracy wszystkich prorektorów. Rozpocząłem starania, by willa Reinholda Richtera, która dotkliwie ucierpiała w pożarze w 2016 r. odzyskała dawną świetność. Moim priorytetem jest zdobycie finansowania na ten cel.

Przyjazne miejsce pracy

- Mam pewność, że społeczność akademicką naszej uczelni wiąże wzajemny szacunek, równość, otwartość i poczucie wspólnoty. Chciałbym, aby Politechnika Łódzka stawała się jeszcze bardziej przyjazna członkom naszej społeczności, dlatego w najbliższych planach znajduje się uruchomienie żłobka i przedszkola dla dzieci pracowników oraz studentów. (..) Zamierzam wspierać inicjatywy budujące dobre relacje pomiędzy członkami naszej społeczności akademickiej i przedsięwzięcia, które sprawią, że czas studiowania i praca w Politechnice Łódzkiej będą służyły nie tylko zdobywaniu kompetencji kierunkowych, ale także doświadczeń niezbędnych do wartościowego rozwoju osobistego.

Komunikacja, dialog, współpraca

W swoim wystąpieniu rektor prof. Jóźwik podkreślił znaczenie dobrej komunikacji i dialogu w środowisku uczelni i z jej otoczeniem zewnętrznym.

- W tym celu rozpoczęliśmy cykliczne spotkania rektora, prorektorów, dziekanów, a w najbliższej przyszłości także spotkania przewodniczących Rad ds. Stopni Naukowych, Rad Dyscyplin, Rad Kierunków umożliwiające wymianę poglądów, ale przede wszystkim podnoszące skuteczność zarządzania. W tej dyskusji nie zabraknie głosu przedstawicieli Samorządu Studenckiego i Samorządu Doktorantów.

(…) Wszyscy mamy świadomość, jak ważna jest otwartość na współpracę międzynarodową, dlatego tak istotna jest komunikacja prowadzona równolegle w języku polskim i angielskim. Już wkrótce uruchomimy nową stronę internetową PŁ. Traktuję to wydarzenie jako dobry moment na rozpoczęcie nowych, spójnych działań w tym zakresie.

Mam świadomość, jak duży potencjał dla dalszej pomyślności uczelni jest we współpracy z absolwentami. Stanowią oni grupę, z którą będziemy budować jeszcze bliższe więzi niż dotychczas. Postrzegam zrównoważoną współpracę z otoczeniem gospodarczym, władzami samorządowymi Łodzi i województwa oraz organami administracji państwowej jako niezbędny element dalszego rozwoju. Naszym celem jest wdrażanie modelu akademia-biznes-władza-społeczeństwo/media.

(…) Jesteśmy w trakcie zmian mających na celu wprowadzenie narzędzi oraz procedur, które usprawnią model komercjalizacji uczelnianych technologii. Planowana przez nas długofalowa strategia działania nakierowana jest na większe wsparcie współpracy naszych naukowców ze światem biznesu.

Uczelnia dla społeczeństwa

Przypominając, że w PŁ działają Łódzki Uniwersytet Dziecięcy, Uniwersytet III Wieku oraz Publiczne Liceum PŁ rektor prof. Krzysztof Jóźwik mówił - Chciałbym, aby uczelnia dalej była otwarta dla łodzian i mieszkańców regionu. Pamiętamy o naszej misji, by odpowiadać na potrzeby edukacyjne i kompetencyjne społeczeństwa. Nasi studenci – indywidualnie i w grupach - podejmują wiele godnych pochwały działań, służących potrzebującym. Bez wątpienia będziemy wspierać takie inicjatywy, jak i realizować przedsięwzięcia ważne społecznie. Jedną z nich jest popularyzacja aktywności fizycznej. W Politechnice Łódzkiej rozumiemy, jak istotny dla rozwoju jest sport akademicki, który również nie uniknął wyzwań wywołanych przez pandemię. Miło mi ogłosić, że będziemy gospodarzami EUSA Games w 2022 r. Mam przyjemność kontynuować, rozpoczęte przez pana rektora Wiaka, prace nad organizacją europejskich igrzysk studenckich. (…).

Niezmienne zadania uczelni

W tym momencie prof. Jóźwik nawiązał do historii PŁ.

 - Pierwszy rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Bohdan Stefanowski w przemówieniu wygłoszonym podczas pierwszej w historii inauguracji roku akademickiego wskazał dwa podstawowe zadania dla rodzącej się Uczelni: „kształcenie różnego typu specjalistów” – jako pierwsze, oraz „tchnięcie ducha wiedzy, talentów i oddanie się z umiłowaniem pracy naukowej dzięki stworzeniu sprzyjających warunków” – jako drugie. Nic się pod tym względem nie zmieniło. Jedynie sytuacja i warunki rodzą odmienne otoczenie do ich realizacji. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać i wzmacniać naszą silną pozycję w coraz bardziej konkurencyjnym świecie. Jestem pewien, że w takim zespole, przy wykorzystaniu potencjału naszych naukowców, pracowników, doktorantów i energii studentów zrealizujemy ambitne cele. Potęguj możliwości – to hasło, z którym zapraszamy kandydatów do podjęcia studiów w Politechnice Łódzkiej. Z uznaniem przyglądam się, jak nasi studenci rozwijają swoje pasje i osiągają sukcesy naukowe. Pozostańmy otwarci na nowe obszary rozwoju, poszerzajmy globalną sieć kontaktów, korzystajmy z dostępnych projektów i bądźmy dumni z naszej uczelni.

Życzenia

Przemówienie rektor prof. Krzysztof Jóźwik zakończył słowami:

- Życzę Państwu niesłabnącej satysfakcji zawodowej, wielu sukcesów i pomyślności w realizowaniu zamierzeń. Drogim studentom życzę, by w tym pięknym okresie spotkali na swej drodze mistrzów, znaleźli swoją pasję i czerpali radość ze studiowania. Jestem szczęśliwy, że ruszamy razem w drogę ku lepszej przyszłości.