Projekt HYDRO

02-01-2025

Politechnika Łódzka, Instytut Inżynierii Materiałowej, jest jednym z pięciu partnerów uczestniczących w innowacyjnym projekcie HYDRO - New Competences for New Jobs in Green Hydrogen Economic Era. Projekt ten, współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu ERASMUS+, jest zgodny z europejską polityką ochrony środowiska i koncentruje się na szkoleniu specjalistów dla bardziej ekologicznej gospodarki, przede wszystkim w zakresie zielonego wodoru. Na realizację zaplanowanych działań konsorcjum otrzymało 250 000 euro.

 

 

Pierwsze spotkanie partnerów odbyło się u koordynatora projektu, na Uniwersytecie Roma Tre w Rzymie, w grudniu 2024. Wzięli w nim udział przedstawiciele Politechniki Łódzkiej, Universidade Nova de Lisboa (Portugalia), Tartu Ülikool (Estonia) oraz organizacji TIA Formazione (Włochy).

lpgo projektu logo projektu

- W ramach projektu HYDRO planujemy stworzenie cyfrowych materiałów edukacyjnych dla osób zaangażowanych w zieloną transformację i pracujących w sektorze energetyki wodorowej - mówi koordynatorka projektu z Politechniki Łódzkiej, dr inż. Aleksandra Jastrzębska. - Powstaną kursy online dostosowane do potrzeb studentów i profesjonalistów, zintegrowane z programami akademickimi. Chcemy aktywnie uczestniczyć w transformacji, która sprzyja trwałej równowadze między ochroną środowiska a wzrostem gospodarczym.

Głównym zadaniem zespołu z Politechniki Łódzkiej jest identyfikacja i analiza współczesnych oraz przyszłych potrzeb szkoleniowych w zakresie zielonego wodoru. Jedną z pierwszych aktywności projektowych zaplanowanych na rok 2025 będzie organizacja cyklu warsztatów on-line na temat zielonego wodoru i transformacji energetycznej w UE. Będzie to okazja do przybliżenia najnowszych osiągnięć naukowych związanych z energetyką i nie tylko, dyskusji gorących tematów związanych m.in. z produkcją, transportem czy magazynowaniem wodoru, a także identyfikacji kompetencji niezbędnych dla przyszłych pracowników sektora wodorowego w Polsce i Europie.

Projekt potrwa do końca sierpnia 2027r.