Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. inż. Piotrowi Ulańskiemu z Wydziału Chemicznego tytuł naukowy profesora nauk ścisłych i przyrodniczych.
Profesor od ukończenia studiów na Wydziale Chemicznym w 1990 r. pracuje w Międzyresortowym Instytucie Techniki Radiacyjnej. Od 2007 r. jest zastępcą dyrektora tego Instytutu.
Za swoich naukowych mentorów uważa prof. Janusza Rosiaka, w którego Zespole działa od 30 lat oraz prof. Clemensa von Sonntaga z Instytutu Maksa Plancka w Mülheim an der Ruhr, gdzie pracował ponad 4 lata, w tym rok na stypendium Humboldta.
Zainteresowania naukowe prof. Ulańskiego obejmują mechanizm i kinetykę szybkich reakcji inicjowanych promieniowaniem jonizującym w układach polimerowych, radiolizę impulsową, fizykochemię roztworów polimerów, sonochemię i terapię sonodynamiczną.
Prowadzi badania o charakterze aplikacyjnym m.in. związane z sonochemiczną i radiacyjną modyfikacją polimerów pochodzenia naturalnego, biomateriałami polimerowymi oraz nanomateriałami do zastosowań medycznych. Jest twórcą oryginalnej metody otrzymywania nanożeli polimerowych, stosowanej obecnie przez wiele ośrodków zagranicznych.
Jest autorem 88 publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej, 5 rozdziałów w międzynarodowych monografiach i 15 patentów. Jego publikacje były cytowane 2396 razy (H-indeks 27). Jest redaktorem naczelnym Radiation Physics and Chemistry (Elsevier). Przedstawił ponad 360 prezentacji na konferencjach, w tym wiele wykładów na zaproszenie.
Współpracuje z wiodącymi ośrodkami zagranicznymi (grant z Massachussets Institute of Technology, projekty w Horyzont 2020, w Programie Ramowym UE oraz EUREKA! i NATO). Jest ekspertem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, członkiem ZG Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych oraz The Miller Trust for Radiation Chemistry.