PAKT - co to jest?
Pierwsza w Polsce Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT) powstała w Politechnice Łódzkiej. Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa jest współfinansowany przez Unię Europejską. Komentując ten projekt Angela Martinex Sarasola, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej napisała m.in. Inwestycje w edukację są gwarantem trwałego rozwoju gospodarczego i społecznego. Projekty dojrzałe i perspektywiczne, takie jak Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii to najlepszy przykład realizacji idei europejskiej spójności, wzrostu innowacyjności i budowania wysoko wyspecjalizowanego kapitału ludzkiego.
Koordynatorka projektu PAKT Oktawia Gorzeńska z Centrum Projektów Polska Cyfrowa podkreśla, że ideą pracowni jest połączenie wszystkich uczących się środowisk – uczniów, studentów oraz nauczycieli i wykładowców akademickich. Uczestnicy zajęć będą nie tylko absorbować wiedzę, ale aktywnie ją zdobywać i wykorzystywać.
Pracownia jest miejscem, w którym można poznać najnowsze technologie, programować roboty, odkryć tajemnice druku 3D , jednym słowem działać kreatywnie w technologicznym środowisku. Zwrócił na to uwagę obecny na uroczystości pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, mówiąc - Jest tu szereg elementów, które dotyczą najnowocześniejszych technologii. Najważniejsza jest jednak interdyscyplinarność, bo dziś nie uczymy się technologii tylko dlatego, by być informatykiem czy programistą. Uczymy się jej dlatego, że wkrótce trudno będzie być dobrym polonistą, historykiem, plastykiem bez biegłości w nowych technologiach.
Pracownia w PŁ
Koordynująca projekt w Politechnice Łódzkiej dr inż. Anna Firych-Nowacka z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych będzie czuwać na współpracą różnych instytutów i jednostek uczelni zaangażowanych w projekt. - Nasze laboratorium mieści się w Zatoce Sportu w dawnych biurach EUSA, ale planujemy uruchomienie dodatkowych „gniazd” na wydziałach mechanicznym, „elektrycznym” i w CTI – mówi koordynatorka.
Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych edukatorów. Namiastkę takiego szkolenia poczuli w trakcie otwarcia minister Janusz Cieszyński, wojewoda łódzki dr Tobiasz Bocheński i wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, programując roboty.
PAKT jest przestrzenią edukacji pozaformalnej inspirującą do kreatywnego wykorzystania nowych technologii cyfrowych przy zastosowaniu innowacyjnych ścieżek, scenariuszy prowadzenia zajęć i szkoleń. O korzyściach płynących dla Politechniki Łódzkiej prorektor ds. rozwoju PŁ prof. Paweł Strumiłło powiedział, że pracownia to świetne narzędzie przygotowujące do studiowania, dające młodzieży kontakt z technologiami innymi niż te, które jej towarzyszą w nieodłącznym smartfonie. Z drugiej strony, na co zwrócił uwagę wojewoda łódzki dr Tobiasz Bocheński, działanie pracowni pomoże likwidować wykluczenie cyfrowe, któremu sprzyja szybki postęp w szeroko pojętej dziedzinie ICT.
Dalsze kroki
Projekt realizują: Centrum Projektów Polska Cyfrowa (lider), Politechnika Łódzka i dwa Stowarzyszenia - „Robisz to” oraz „Miasta w Internecie”. W ramach PAKT powstaną 4 pracownie stacjonarne i 4 mobilne. Te drugie pozwolą na dotarcie do większej liczby osób, do mniejszych środowisk i miejscowości, w których nie ma możliwości korzystania z zaawansowanej technologii.
Kolejne Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii zostaną otwarte w Tarnowie, Wrocławiu i Olsztynie. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 28 mln zł.