O termowizji w podczerwieni

29-09-2021

Międzynarodowa Konferencja Termografia i Termometria w Podczerwieni (TTP-21) jest największą organizowaną w Polsce konferencją dotyczącą ilościowych badań termograficznych.

Jest ona forum, na którym specjaliści z różnych dziedzin mogą wymieniać swoje doświadczenia, zaprezentować wyniki badań, jednocześnie umożliwiającym integrację środowiska naukowo-badawczego z przemysłem, gdzie coraz częściej stosuje się w praktyce termografię w podczerwieni. W konferencji wzięło udział 67 uczestników, w tym z Ukrainy i z Francji.

mat. graficzny mat. graficzny

Konferencja jest organizowana od 2000 r. co dwa lata przez Instytut Elektroniki.  W tym roku ze względu na rosnące zagrożenie pandemią koronawirusa, prowadzona została po raz pierwszy w historii w trybie zdalnym.

Tegoroczną konferencję charakteryzuje różnorodność tematyczna. Rozwój technologii detektorów oraz upowszechnienie technik radiacyjnych w różnych dziedzinach wraz ze spadkiem cen sensorów i urządzeń termowizyjnych inspiruje inżynierów do poszukiwania nowych, ciekawych aplikacji termowizji w podczerwieni. Przykładem są aplikacje zobrazowań termicznych z podkładu bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Wciąż rozwija się radiacyjna technika wykrywania i pomiarów stężenia gazów toksycznych i wybuchowych. W tej dziedzinie kamery bolometryczne zaczynają skutecznie konkurować z rozwiązaniami z detektorami chłodzonymi. W dobie globalnego ocieplenia, zastosowanie kamer bolometrycznych do wykrywania i pomiarów CO2 wydaje się być rekomendowanym kierunkiem badań i wdrożeń. Paradoksalnie, obecna pandemia zwróciła uwagę całego świata na potencjał aplikacyjny, jaki posiada współczesna termowizja w podczerwieni.

W ramach konferencji odbywa się ciesząca się dużą popularnością Szkoła Termograficzna, na której dyskutowane są aktualne problemy i najnowsze osiągnięcia technologiczne dotyczące termowizji i pomiarów temperatury. Konferencji TTP-21 towarzyszy sesja przemysłowa, w trakcie której producenci detektorów podczerwieni i kamer termowizyjnych przedstawiają najnowsze osiągnięcia sprzętowe i programowe. W tym roku przestawione były także nowe rozwiązania systemów termowizyjnych dla sektora medycznego.