Profesor Paweł Wawrzyniak z Katedry Inżynierii Środowiska otrzymał decyzję Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o nadaniu tytułu profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna.
Nowy profesor na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska jest związany z Politechniką Łódzką od 1983 r. Jest absolwentem „poprzednika” Wydziału, czyli Instytutu Inżynierii Chemicznej. W latach 1991-1993 odbył staż naukowy w Kyoto University, Japonia. Doktorat obronił w 1999 r., a habilitował się w 2017 r. Od 2019 r. pracuje na stanowisku profesora uczelni.
Profesor Paweł Wawrzyniak jest naukowcem, który zajmuje się badaniem wymiany ciepła i masy. Szczególnie interesuje go proces suszenia, czyli usuwania wilgoci z różnych materiałów. Jednym z jego kluczowych obszarów badań są materiały zdyspergowane. To takie materiały, w których małe cząsteczki jednej substancji są równomiernie rozproszone w innej substancji. (Przykładem może być suszenie cukru rozproszonego w powietrzu.)
Profesor Wawrzyniak prowadzi również badania nad procesami, które zachodzą w nadkrytycznym ditlenku węgla (płynna postać CO₂). Ditlenek węgla staje się “nadkrytyczny”, gdy jest poddawany bardzo wysokiemu ciśnieniu i temperaturze, co daje mu unikatowe właściwości, takie jak zdolność do przenikania przez materiały, podobnie jak gaz, a jednocześnie rozpuszczania substancji, podobnie jak ciecz.
Innym obszarem zainteresowania Profesora jest aglomeracja w suszeniu rozpryskowym. To proces, w którym małe krople cieczy są szybko suszone, tworząc proszek. Aglomeracja to proces, w którym te małe cząsteczki łączą się, tworząc większe kawałki.
Profesor Wawrzyniak bada również, jak przyspieszyć procesy wymiany masy, czyli jak szybko materiały mogą przenikać przez różne środowiska. Dodatkowo, zajmuje się budową wymienników ciepła pracujących w ekstremalnych warunkach.
W dorobku publikacyjnym prof. Pawła Wawrzyniaka jest 61 artykułów naukowych, w tym 32 indeksowanych w bazie WoS CC i 36 w bazie Scopus, 4 rozdziały w anglojęzycznych monografiach, a także 80 referatów opublikowanych w recenzowanych materiałach konferencyjnych. Zrealizował 19 grantów naukowych, pełnił funkcję kierownika w 10 projektach badawczych, w tym 3 międzynarodowych. Jest współautorem 3 zgłoszeń patentowych. Brał udział w realizacji 28 wdrożeń instalacji suszarniczych w skali przemysłowej. Wypromował 3 doktorów, aktualnie prowadzi 3 kolejne prace doktorskie.
Profesor jest aktywny na arenie międzynarodowej, pełniąc różne funkcje z wyboru. Od 2023 r. jest przedstawicielem Polski w Working Party on Drying przy European Federation of Chemical Engineering; a od 2021 r. jest członkiem International Centre for Heat and Mass Transfer.