Ponad 100 naukowców odebrało dyplomy doktorskie i habilitacyjne na Politechnice Łódzkiej.
(fotorelacja z wydarzenia)
W Auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości akademickich Politechniki Łódzkiej – promocja doktorów i doktorów habilitowanych. To wyjątkowe wydarzenie gromadzi promowanych naukowców, ich promotorów, bliskich oraz społeczność akademicką. Jest nie tylko zwieńczeniem wielu lat pracy badawczej, ale także symbolicznym początkiem nowego etapu zawodowej drogi.
Ceremonia z tradycją
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Krzysztof Jóźwik, wręczył dyplomy 91 doktorom oraz 12 doktorom habilitowanym, którzy w ostatnim roku (od ubiegłorocznej uroczystości) uzyskali swoje stopnie naukowe w takich dziedzinach, jak nauki inżynieryjno-techniczne, ścisłe i przyrodnicze, rolnicze czy społeczne.
– Za każdą z tych promocji stoją lata pracy, odkryć, a często też chwil zwątpienia, które udało się pokonać – mówił rektor prof. Krzysztof Jóźwik. – To wydarzenie podkreśla, jak ważne są relacje – z promotorami, współpracownikami, rodziną i bliskimi. Jestem dumny i szczęśliwy, że tak liczne grono osób odbiera dziś dyplomy otwierające nowy etap w zawodowym życiu.
Obecność promotorów rozpraw oraz rodzin i przyjaciół promowanych nadała uroczystości osobisty wymiar – wielu z nich przez lata towarzyszyło naukowcom w ich codziennej pracy, motywując i wspierając.
Rektor podkreślił również, że sukcesy indywidualne naukowców są powodem do dumy dla całej uczelni. – Nasza uczelnia jest miejscem przyjaznym każdemu, kto się tu rozwija, a nauka stanowi jej fundament – zaznaczył. Przypomniał też, że w ciągu 80 lat istnienia Politechniki Łódzkiej stopień doktora uzyskały już 4 244 osoby, a stopień doktora habilitowanego – 838. W tym roku to grono powiększyło się o kolejne 103 osoby.
Nowi profesorowie
W trakcie uroczystości przedstawiono także grono naukowców, którzy w ostatnim roku otrzymali nominacje profesorskie. Byli to: prof. Emila Wołowiec-Korecka, prof. Paweł Olejnik, prof. Piotr Szczypiński, prof. Edward Gulski, prof. Agnieszka Ruppert, prof. Adriana Nowak, prof. Bartosz Hunger, prof. Dorota Brzezińska, prof. Paweł Wawrzyniak. Rektor złożył im wyrazy uznania za osiągnięcia i wieloletnią pracę na rzecz rozwoju nauki.
Wspomnienie pierwszych promocji
Podczas uroczystości głos zabrał także prorektor ds. nauki, prof. Łukasz Albrecht, który w niezwykle obrazowy, a zarazem dowcipny sposób przywołał momenty z historii uczelni, zestawiając je z wydarzeniami światowymi. Najpierw nawiązał do roku 1946, który był czasem odbudowy po wojnie, ale też początkiem wielu istotnych zmian. Przypomniał, że właśnie wtedy po raz pierwszy użyto określenia „żelazna kurtyna”, na świat przyszedł reżyser David Lynch, a w Sandomierzu urodził się prof. Stanisław Bielecki – rektor PŁ w latach 2008–2016. W tym samym czasie zaprezentowano także urządzenie uznawane dziś za pierwszy komputer.
– Tymczasem w Łodzi trwały prace nad organizacją nowej uczelni – Politechniki Łódzkiej – wspominał prof. Albrecht. To właśnie w tym roku, 18 maja 1946, nadano pierwszy stopień doktora – otrzymał go Jan Bucholtz, mechanik, którego promotorem był prof. Rajnold Kurowski. – Był to symboliczny początek drogi, którą dziś kontynuują kolejne pokolenia naukowców – podkreślił.
Nawiązał również do pierwszego doktora habilitowanego w historii PŁ – Stanisława Wiśniewskiego, który uzyskał stopień w czasach, gdy świat dzielił mur berliński, a badania nad kodem genetycznym dopiero przynosiły przełomowe odkrycia. W tym samym czasie Bob Dylan rozpoczynał karierę muzyczną, Barack Obama przychodził na świat, prof. Sławomir Wiak (rektor PŁ w latach 2016–2020) miał 13 lat, a obecny rektor, prof. Krzysztof Jóźwik, miał się dopiero urodzić za rok. Swoje wystąpienie zakończył – Uczcijmy pierwszego doktora i pierwszego doktora habilitowanego – brawami. Brawa otrzymał też prorektor prof. Albrecht za wystąpienie, które spotkało się z ciepłym przyjęciem i wywołało wiele uśmiechów.
Przede wszystkim relacje
Promocja doktorów i doktorów habilitowanych to nie tylko akademicki ceremoniał – to również moment refleksji nad znaczeniem wspólnoty akademickiej i otoczenia, które wspiera, inspiruje i motywuje do dalszego rozwoju. Politechnika Łódzka po raz kolejny pokazała, że nauka to nie tylko liczby, laboratoria i granty – to przede wszystkim ludzie.