Nowa odsłona serwisu PŁ

05-03-2021

Politechnika Łódzka rozumie, jak ważnym narzędziem w komunikacji jest strona internetowa. Podejmując prace na zmianą serwisu uczelni, zdecydowano, że nowa wersja będzie miała nie tylko inną szatę graficzną, ale też nawigację, treści oraz funkcjonalności. Bardzo ważnym etapem prac nad projektem były konsultacje ze społecznością akademicką.

 

 

Budowanie serwisu uczelni trwało ponad rok i przypadło również na czas ograniczeń związanych z pandemią. To w sposób wyraźny pokazało potencjał internetowych narzędzi komunikacji.

Zmiana strony internetowej jest procesem etapowym i bardzo wymagającym, w który zaangażowany jest zespół wielu osób. Kwestiami projektowymi oraz technicznymi zajęło się Centrum Multimedialne, natomiast opracowanie i redakcja treści były  zadaniami Działu Promocji. Jeśli chodzi natomiast o anglojęzyczną stronę, to tłumaczenia tekstów wykonało Centrum Językowe.

Co znajdziemy pod www.p.lodz.pl?

Wirtualny adres się nie zmienił, jednak różnice między starą a nową stroną są widoczne od razu. Nowa szata graficzna utrzymana jest w charakterystycznych dla Politechniki Łódzkiej kolorach bordo oraz szarości. W warstwie graficznej pojawiły się większe zdjęcia oraz liczne infografiki. Jeśli chodzi o menu to zasadnicza zmiana polega na podziale na 2 kategorie: ze względu na użytkowników (kandydaci, studenci, pracownicy, absolwenci) oraz obszary tematyczne (uczelnia, nauka, kształcenie, współpraca). To czyni nawigację  przyjaźniejszą dla intertnautów. Większa przejrzystość to również aspekt, na który zwraca się uwagę już przy pierwszej wizycie.

Jak mówi Anna Boczkowska kierująca Działem Promocji 

- Istotne zmiany zaszły także w zakresie treści – są one w znakomitej większości opracowane na nowo. Zostały skrócone, ujednolicone, a tam, gdzie było to możliwe zamieniliśmy tekst na infografiki, zdecydowaliśmy się na duże i czytelne zdjęcia. Teksty powstały we współpracy z jednostkami koordynującymi poszczególne obszary działalności PŁ. Nowa strona uwzględnia również opinie, jakie napłynęły na etapie konsultacji ze społecznością akademicką. Każdy z pracowników mógł podzielić się swoim zdaniem za pośrednictwem formularza.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Bardzo ważnym aspektem strony jest jej dostępność cyfrowa. Zastosowanie norm WCAG odpowiada na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Dzięki nim korzystanie ze strony Politechniki Łódzkiej będzie dla każdego użytkownika przystępniejsze. Prace w tym zakresie były konsultowane z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych.

Projektując nową strukturę i funkcjonalności, analizowaliśmy statystyki i zachowanie internautów na obecnej stronie, to jakich informacji szukają oraz w jaki sposób poruszają się po serwisie. Staraliśmy się, aby poszczególne grupy docelowe minimalną liczbą kliknięć mogły dotrzeć do poszukiwanych treści w portalu. Równolegle trwały też prace graficzne nad atrakcyjną i nowoczesną formą prezentacji publikowanych treści. Wiele godzin wspólnych dyskusji, kilkanaście projektów graficznych strony głównej oraz podstron to wszystko po to, aby wypracować kompromis pomiędzy nowoczesnym wyglądem serwisu a spełnieniem standardów WCAG – mówi Paweł Mrugalski, dyrektor Centrum Multimedialnego.

Anglojęzyczna wersja serwisu

Tworzenie nowego serwisu PŁ odbyło się z uwzględnieniem kierunków rozwoju uczelni. Jednym z jego filarów jest internacjonalizacja, stąd duży nacisk położono na rozbudowę anglojęzycznej części serwisu, tak by odpowiadała ona w maksymalny możliwy sposób polskim treściom. Grupa obcokrajowców w społeczności akademickiej PŁ wciąż rośnie, podobnie liczba partnerów zagranicznych, dlatego tak ważna jest bieżąca komunikacja uczelni prowadzona również w języku angielskim.