Nominacja profesorska dla dr hab. inż. Hanny Kierzkowskiej-Pawlak

27-09-2022

Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych badaczce z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska dr hab. inż. Hannie Kierzkowskiej-Pawlak. Postanowienie datowane 5 września mówi o tytule profesora w dyscyplinie inżynieria chemiczna.

Prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak

Jest absolwentką studiów na kierunku inżynieria chemiczna na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. W czasie studiów poza naukowymi odnosiła także sukcesy sportowe, zdobywając Mistrzostwo Polski Politechnik w tenisie stołowym.

Prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak Prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak

foto: arch. prywatne

Działalność naukową prowadzi w dyscyplinie inżynieria chemiczna, uzyskując stopień doktora w 2000 r. i doktora habilitowanego w 2012 r. Od 2014 roku jest pracownikiem w Katedrze Inżynierii Molekularnej.

Prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak prowadzi badania naukowe dotyczące technologii wychwytu CO2 metodami absorpcyjnymi oraz katalitycznej konwersji CO2 do wartościowych produktów np. metanu. W szczególności koncentruje się na opracowaniu i wytwarzaniu za pomocą zimnej plazmy nowej generacji cienkowarstwowych katalizatorów do tych procesów. Obok głównego nurtu badań związanych z problematyką ograniczania emisji CO2, zajmuje się zastosowaniami technologii zimnej plazmy w procesach modyfikacji materiałów, jak również wytwarzania wodoru z wody.

Prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak jest autorem 38 artykułów w czasopismach z listy JCR, ponad 70 wystąpień konferencyjnych, w tym 45 międzynarodowych oraz 6 rozdziałów w monografiach. Kierowała lub brała udział w projektach naukowych finansowanych przez KBN, MNiSW i NCN oraz w realizacji wielu umów badawczych i usługowych na rzecz przemysłu. Jest współautorem opracowań i ekspertyz z zakresu technologii ochrony środowiska, w tym ograniczania emisji CO2. Od 2011 r. współpracuje z Komisją Europejską jako niezależny recenzent w programach badawczo-rozwojowych (FP7, Horyzont 2020, Horyzont Europa). Jest członkiem Sekcji Chemii Plazmy Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz komitetu redakcyjnego czasopisma Catalysts (Section: Catalytic Materials).

Odbyła staż naukowy w Research Institute of Green Science and Technology w Shizuoka University w Japonii (2016 – 2017) oraz krótkoterminowe wizyty m. in. w Tianjin University w Chinach (2018) i University College London w Wielkiej Brytanii (2019). Jest promotorem dwóch zakończonych oraz trzech otwartych przewodach doktorskich.

W Politechnice Łódzkiej była prodziekanem ds. kształcenia (2012-2016) oraz dziekanem (2019-2020) Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Od 2019 roku jest kierownikiem dyscypliny inżynieria chemiczna na PŁ.

Za swoją działalność dydaktyczną została wyróżniona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2015).

Prywatnie uwielbia dalekie podróże poza szlakiem i mniej ekstremalne sporty niż w przeszłości.