Monitoring jakości powietrza w wykonaniu studentów inżynierii środowiska w budownictwie

28-11-2022

Studenci kierunku inżynieria środowiska w budownictwie z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska w ramach zajęć laboratoryjnych wykonują pomiary terenowe jakości powietrza. Takie praktyczne zdobywanie doświadczeń odbywa się w ramach zajęć z przedmiotu „Monitoring jakości powietrza, wody i ścieków".

 

 

Co tydzień lub w czasie zjazdów studenci wykonują pomiary terenowe jakości powietrza wzdłuż ulic/ciągów komunikacyjnych otaczających kampus uczelni (Al. Politechniki, ul. Żeromskiego, ul. Wróblewskiego, ul. Wólczańska) i na terenie kampusów A i B. Pod opieką dr. hab. inż. Roberta Cichowicza, prof. PŁ wykonują pomiary, badania i ocenę stanu zanieczyszczenia powietrza, w tym monitoring tła, pomiary zawartości w powietrzu pyłów, metali ciężkich i WWA (red: Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne, w większości szkodliwe dla zdrowia) oraz zanieczyszczeń gazowych i zmiany stężeń ozonu.

Tego rodzaju zajęcia są szczególnie ważne, ponieważ pozwalają studentom poznać nie tylko profesjonalny, najwyższej klasy sprzęt monitoringowo-pomiarowy, ale również zdobyć kompetencje, które będą mogli wykorzystać w życiu zawodowym. Dodatkowo, tego rodzaju zajęcia uświadamiają studentom problemy związane z zanieczyszczeniami powietrza i konsekwencje, jakie wynikają ze spalania różnych rodzajów paliw, a także wpływ rodzaju zabudowy oraz infrastruktury technicznej i drogowej na życie i zdrowie człowieka.

W czasie zajęć W czasie zajęć

foto: Jacek Szabela

A jest to ogromny i złożony problem, ponieważ Polska zaliczana jest do najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej pod względem ilości takich szkodliwych związków jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla oraz zanieczyszczenia pyłowe, czyli: PM2.5 i PM10.

Podwyższone poziomy tych substancji spowodowane są głównie niską emisją, na którą składa się przede wszystkim transport samochodowy oraz sektor bytowo-komunalny (ogrzewnictwo indywidualne). Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że duża ilość zanieczyszczeń powietrza w miastach spowodowana jest także brakiem lub zabudowywaniem istniejących wcześniej „korytarzy przewietrzania miast”. Zwarta oraz wysoka zabudowa powoduje kumulację substancji szkodliwych w centralnych obszarach miast. Koncentrację zanieczyszczeń potęgują także warunki klimatyczne, takie jak niski poziom opadów oraz bezwietrzna pogoda. W takim przypadku dochodzi do powstawania zjawiska smogu, który jest szczególnie uciążliwy zimą.