Mobilność przyszłości 

01-10-2023

Łódzkie Forum Future Mobility zorganizowane przez Politechnikę Łódzką służyło dyskusji o najnowszych trendach dotyczących mobilności, tej na ziemi i w powietrzu, bezpiecznej dla ludzi i przyjaznej dla środowiska. Jak podkreślił obecny na spotkaniu przedstawiciel Ambasady Francji mobilność jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata, które wymaga współpracy i zjednoczenia nauki i przemysłu.

 

 

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, witając gości powiedział

- Powodem rodzenia się zmian są silne  potrzeby, albo genialny pomysł. Dziś, obecni tu znamienici przedstawiciele przemysłu, a także my jako Politechnika łódzka chcemy przygotować kadry zdolne do tego, aby podjąć wysiłek kształtowania mobilności przyszłości, a więc wszystkiego, co wiąże się z przemieszczaniem ludzi i dóbr, ale będzie wyprzedzać swój czas. Jak ona będzie wyglądać, z czym jest kojarzona, do czego jest potrzebna, czego się spodziewamy, jakie są zagrożenia - to jest podłożem dyskusji na Forum. Nasza uczelnia przygotowała studia drugiego stopnia Future Mobilty. Będziemy on realizowany we współpracy z partnerami przemysłowymi, dlatego Forum jest spotkaniem ważnym także z punktu widzenia naszych studentów i rozwoju badań w tym zakresie.  

Uczestnicy spotkania Uczestnicy spotkania

foto: Jacek Szabela

Politechnika Łódzka zaprosiła czołowe firmy branży lotniczej oraz automotive. Są to producenci i projektanci systemów nawigacyjnych, pojazdów autonomicznych i elektrycznych, systemów bezpieczeństwa w pojazdach, technologii Connected Car, 5G i ICT. 

Tomasz Krysiński, dyrektor ds. innowacji w Airbus Helicopters zaprezentował przyszłościowe projekty koncernu, podkreślając wielki udział w ich tworzeniu i badaniu naukowców Politechniki Łódzkiej, biura konstrukcyjnego Airbus Helicoters w Łodzi oraz centrum testowego w Strykowie. W dyskusji uczestniczyli także specjaliści z Harman Automotive Poland (międzynarodowy producent oprogramowania, elektroniki użytkowej, rozwiązań audio m.in. dla branży motoryzacyjnej), Tom-Tom (systemy nawigacyjne), Forvia (zakłady w Polsce konstruują fotele samochodowe), ZF (pojazdy autonomiczne, systemy bezpieczeństwa w pojazdach) oraz MakoLab (technologie Connected Car).

Forum zorganizowano z inicjatywy Rady Politechniki Łódzkiej, a prowadził je dr hab. inż. Damian Batory, prof. PŁ, kierownik Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn.