Konferencja MathUp organizowana jest od 2019 roku. Studenci wyższych lat dzielą się swoimi pasjami prezentując ujmujące ich zastosowania matematyki. To jedna z niewielu okazji by podziwiać swoich kolegów i koleżanki w takiej roli.
- MathUp to święto matematyki w Politechnice Łódzkiej. To święto jest szczególne, bo to święto studenci organizują dla studentów – mówi dziekan WEEIA dr hab. inż. Jacek Kucharski, prof. PŁ.
Dwie konferencje
W tym roku po raz pierwszy konferencja została przygotowana w dwóch formułach - międzynarodowej jako International Conference on Applications of Mathematics oraz z referatami w języku polskim jako Konferencja Zastosowań Matematyki MathUp.
Podczas modułu międzynarodowego usłyszeliśmy, że Math can’t be fooled, dowiedzieliśmy się How NOT to fall into statistical and probabilistic traps oraz czy Can mathematics predict your future?, a także trochę na temat Creating art i The Mathematics of Climate Change, by ostatecznie zastanowić się nad pytaniem Can you speak Math?
W czasie dwóch dni konferencji polskiej mogliśmy poznać kryminał z równaniami w tle, usłyszeć o tropieniu fałszerzy dzieł sztuki, o dynamice psychoterapii, funkcjach decyzyjnych oraz podejmowaniu wyborów i dynamice opinii, o sprzątaniu i relacjach z dziewczyną, aukcjach i paradoksie hazardzisty, a także o polityce. Wszystko z matematyką w tle.
Patronaty
Prestiżu konferencji dodały Patronaty: JM Rektora, Ministra Edukacji i Nauki, Prezydenta Miasta Łodzi, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce, Młodzi w Łodzi, TVP3, Studenckiego Radio Żak, Życia Uczelni.
Nie do przecenienia jest współpraca z firmami: Rossmann, Walley, Commerzbank, Accenture, Wealth Seed, BSH, TwojeUSG, Hycom, Fujitsu, 360 Y.E.S. English Academy, wybierającymi swoich laureatów i fundującymi nagrody.
A co po obu wydarzeniach mówią referujący?
Nagrodę – Puchar Dziekana – otrzymała Magdalena Szafrańska z FTIMS PŁ (na zdjęciu wyżej) za referat Matematyczny model dynamiki psychoterapii, czyli czy da się przewidzieć stan emocjonalny?
Jak powiedziała
- Postawiłam na referat o modelu matematycznym, który opisuje dynamikę stanu emocjonalnego podczas terapii trzech wyróżnionych grup: klienta, terapeuty i środowiska zewnętrznego rozumianego jako rodzina, grupa przyjaciół itp. Trzy równania różniczkowe pozwalają zapisać odpowiedni model matematyczny, który nie jest wyłącznie pracą matematyków, ale również psychologów oraz specjalistów z danej dziedziny nauki. Model [ten] mam nadzieję w przyszłości rozwinąć, aby mógł służyć jako podstawa w doborze odpowiednich terapeutów dla pacjentów borykających się z problemami psychicznymi. Laureatka Pucharu Dziekana WEEIA dodała, zwracając się do uczestników konferencji - Choć to ja trzymam w ręku puchar to czuję, że nie jest mój, ale nas wszystkich, którzy chcą pokazywać piękno zastosowań matematyki.
Oto, co zdradza nam Aleksandra Kopyściańska (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) – autorka referatu „Maths can’t be fooled” nagrodzonego przez firmę Hycom i Fair Place Finance
- Zdecydowałam się przygotować referat na temat zastosowań Prawa Benforda w wykrywaniu nadużyć finansowych. Możliwość podzielenia się z uczestnikami tematem, który uważam za niezwykle ciekawy już sama w sobie była satysfakcjonująca, a fakt, że moja prezentacja została wyróżniona przez dwie firmy sponsorujące wydarzenie, był dodatkową bardzo miłą niespodzianką. Udział w konferencji w roli prelegenta lub słuchacza, mogę polecić z czystym sumieniem każdemu, kto uważa matematykę za fascynującą dziedzinę. Ogrom wiedzy oraz inspiracji gwarantowany!
Jakub Łompieś (FTIMS PŁ) prezentujący referat „Matematyka na tropie fałszerzy dzieł sztuki” i nagrodzony przez firmę Hycom zaznacza
- Jest to świetna okazja, żeby zobaczyć matematykę w akcji. Idealna odpowiedź dla tych, którzy notorycznie zadają sobie pytanie: Po co mi ta matematyka?. Myślę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego w jak wielu dziedzinach matematyka odgrywa ogromną rolę. MathUp stara się uchylić rąbek tej wielkiej tajemnicy i robi to znakomicie!
Rafał Bartosiak (CKM PŁ) autor wystąpienia Can you speak math?, dla którego pobyt na Mazury Camp był nagrodą główną za najlepszy referat na International Conference on Math Applications mówi
- MathUp to konferencja, która otworzyła mi oczy na aspekty matematyki, których dotąd nie widziałem, mimo tego, że otaczają mnie na co dzień.
Zaproszenie
Drodzy sympatycy MathUp. Już dziś zachęcamy do matematycznej aktywności. Wszystkie nagrania możecie obejrzeć na https://www.youtube.com/channel/UCkPVVumlcFJkWT15v8ap2BA a poczytać o różnych aspektach konferencji można na https://www.facebook.com/MathUpConference/
Jaka będzie konferencja w kolejnych latach? Wiemy, że zawsze może być lepiej, ciekawiej, bardziej różnorodnie - dlatego liczymy na Waszą współpracę. Jeśli macie ciekawe pomysły – zarówno organizacyjne jak i matematyczne – zapraszamy: mathup@info.p.lodz.pl.