Łódzkie Dni Informatyki to największe w regionie wydarzenie poświęcone szeroko pojętej informatyce i telekomunikacji. Tegoroczna 5. edycja tego wydarzenia odbyła się w dniach 19-22 października oraz 6 listopada.
Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, zamiast warsztatów i wykładów organizowanych na kampusach Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego, wydarzenie odbyło się w zdecydowanej większości zdalnie.
Jednak przeniesienie imprezy do Internetu nie zmieniło tego, co w niej najważniejsze, czyli wysokiego poziomu merytorycznego oraz bogatego programu, który co roku bazuje na tematach zgłoszonych przez członków Klastra ICT Polska Centralna. Zaplanowana seria wykładów, warsztatów i prezentacji została skierowana zarówno do studentów, jak i uczniów szkół średnich, a także profesjonalistów z branży IT.
Otwarcie ŁDI
Wykład otwierający pt. „Horyzonty AI” wygłosił gość specjalny i znawczyni problematyki - prof. Aleksandra Przegalińska (futurolog, filozof oraz prorektor Akademii Leona Koźmińskiego). Jest ona autorytetem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Aktualnie prowadzi badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie, dotyczące tożsamości w rzeczywistości wirtualnej, ze szczególnym uwzględnieniem Second Life. Bada reakcje człowieka na kontakt z zaawansowanymi botami i robotami.
W uroczystości otwarcia wzięli udział: rektora PŁ - prof. Krzysztof Jóźwik, prorektor PŁ ds. Rozwoju i zarazem Przewodniczący Rady ICT Polska Centralna Klaster - prof. Paweł Strumiłło, a także przedstawiciele władz miasta i województwa: Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki, Piotr Adamczyk – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, a także Adam Pustelnik – Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi. Otwarcie wydarzenia odbyło się w sali kinowej Centrum Technologii Informatycznych PŁ (w wykładzie wzięli udział jedynie prelegenci – uczestnicy oglądali transmisję za pośrednictwem platformy Clickmeeting, na Youtube, za pośrednictwem Facebooka, a także poprzez posty udostępnione w formie cross streamingu na profilach partnerów wydarzenia).
Wykłady i warsztaty
Wszyscy zainteresowani problematyką IT mogli wziąć udział w wykładach i warsztatach dotyczących zarówno zarządzania w IT, jak i tzw. tematów „twardych” m. in. z zakresu DevOps, Cloud, IoT, AI, e-commerce oraz Cybersecurity. Program ŁDI został rozszerzony również o moduł "biznesowy", który stanowił odpowiedź na potrzeby studentów w zakresie zdobywania wiedzy na temat możliwości prowadzenia i rozwijania własnego biznesu. Ponadto nowością w tegorocznych Łódzkich Dniach Informatyki był moduł e-gamingowy w „BaseStack”. To pierwsze w Łodzi centrum gamingowo-treningowe, przygotowało dla uczestników ŁDI trzy turnieje e-sportowe: League of Legends, Counter-Strike Global Offensive oraz Fifa 21.
Moduł Junior
W ramach Łódzkich Dni Informatyki, jak co roku, zorganizowany został również moduł „Junior”. Tym razem uczniowie szkół średnich z województwa łódzkiego mieli okazję wykazać się wiedzą, umiejętnościami i kreatywnością w zorganizowanym dla nich konkursie (4 obszary tematyczne konkursu przygotowane specjalnie pod kątem udziału uczniów szkół średnich). W ostatnim dniu wydarzenia odbył się finał konkursu, podczas którego zostały zaprezentowane zwycięskie prace, a także przeprowadzona prezentacja oferty edukacyjnej łódzkich uczelni.
Podsumowanie
Ogółem w ramach Łódzkich Dni Informatyki 2021 odbyło się 11 wykładów (5,5 godz.), 8 warsztatów (12 godz.), moduł e-gamingowy (5,5 godz.), giełda pracy (8 godz.) oraz 2 panele dyskusyjne (2 godz.). Wzięło w nich udział ok. 1 500 uczestników.
Partnerami Łódzkich Dni Informatyki 2021 byli: Urząd Miasta Łodzi oraz Województwo Łódzkie.