Lodz Solar Team mistrzem Europy

21-09-2022

W Belgii na torze Circuit Zolder odbyły się mistrzostwa Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną. Zawody iLumen European Solar Challenge podobnie jak legendarny już wyścig Le Mans polegają na przejechaniu jak największej liczby okrążeń w ciągu 24 godzin.

W tegorocznej edycji wzięło udział 18 drużyn podzielonych na dwie kategorie: Cruiser oraz Challenger. Zespół studentów Lodz Solar Team Politechniki Łódzkiej reprezentował uczelnię oraz kraj w kategorii Cruiser.

Członkowie koła wyjechali z Polski 13 września, a na miejscu zameldowali się następnego ranka. W kolejnych dniach pięcioosobowy samochód Eagle Two poddany został szeregowi testów statycznych oraz dynamicznych sprawdzających sprawność, praktyczność oraz wydajność energetyczną. Wszystkie regulaminowe kategorie zostały pokonane przez nasz zespół w sposób nienaganny, co dało najwyższe miejsca w obu punktowanych kategoriach testowych.

24-godzinny wyścig rozpoczął się o godzinie 13. Podczas zawodów Eagle Two okrążył tor 140 razy na jednym ładowaniu, uzyskując drugą notę punktową za przejechany dystans. Po zsumowaniu punktacji z testów przed wyścigiem, jak i z samego wyścigu okazało się, że Lodz Solar Team nie ma sobie równych w klasyfikacji generalnej. Tym samym zdobyliśmy tytuł Mistrzów Europy!

Drugie miejsce w tegorocznych zmaganiach zajął ubiegłoroczny Mistrz Europy - Onda Solare z Włoch, a na trzecim miejscu uplasowali się wielokrotni Mistrzowie Świata z Australii - Solar Team Eindhoven ze swoim samochodem Stella-Era. Pomimo tak znakomitej konkurencji Lodz Solar Team po raz kolejny pokazał, że „Polak Potrafi”, a solarny samochód z Politechniki Łódzkiej jest „the best”.

To nie pierwszy sukces studentów z Politechniki Łódzkiej w zawodach iLumen European Solar Challenge. Lodz Solar Team zdominował zawody w Belgii w ostatnich latach, triumfując w 2018 roku oraz zajmując drugie miejsce w 2021 roku.