Łódź gotowa do Europejskich Igrzysk Akademickich

16-06-2021

Do Łodzi przyjechali delegaci Europejskiej Federacji Sportów Akademickich EUSA, która w 2018 roku dała zielone światło do organizacji European Universities Games 2022. Przedstawiciele federacji sprawdzili stan łódzkich obiektów sportowych. Przyjęli też raport od Komitetu Organizacyjnego.

Nawierzchnia boisk, liczba miejsc na trybunach dla kibiców, a nawet jakość piasku do rozgrywek plażowej piłki siatkowej – to wszystko musi być ściśle dostosowane do wytycznych EUSA. Delegaci federacji sportów akademickich podczas trzydniowej wizyty odwiedzili kilkanaście obiektów uczelnianych, miejskich i znajdujących się w zasobach AZS.

- Beneficjentem organizacji EUG 2022 będzie Łódź i Politechnika Łódzka – przekonywał Besim Aliti, jeden z delegatów EUSA – Impreza ma przełożenie na ruch turystyczny, do Łodzi przyjedzie ponad 5000 osób. To duża szansa dla lokalnej gospodarki.

Już w przyszłym roku na 20 łódzkich obiektach sportowych rozegrane zostaną zawody w kilkunastu najpopularniejszych dyscyplinach. W programie są m.in. siatkówka, koszykówka, piłka nożna, tenis stołowy. Zaplanowano także para tenis stołowy i para pływanie. Nie zabraknie również sportów walki. Na matach i ringach zmierzą się studenci – sportowcy z całej Europy w karate, judo i kick boxing-u. Organizatorzy będą musieli zapewnić warunki do rywalizacji i spędzania czasu wolnego dla uczestników, szefów misji oraz delegatów.

grafika wydarzenia grafika wydarzenia

- To jest największe akademickie wydarzenie sportowe w Polsce, jakie kiedykolwiek się odbywało – stwierdził dr hab. inż. Witold Pawłowski, prorektor ds. studenckich PŁ – To, że odbędzie się w Łodzi, będzie promowało miasto i jego społeczność akademicką oraz Politechnikę Łódzką jest ogromną wartością dodaną.

Przyszłoroczne Europejskie Igrzyska Akademickie są największym świętem sportu studenckiego na Starym Kontynencie. Łódź jest jednym z największych ośrodków akademickich w kraju. EUG 2022 będą okazją do pokazania go w Europie jako miejsca, które młodzież wybiera do nauki, rozwijania swoich zdolności oraz pasji. Dla Politechniki Łódzkiej to możliwość zaprezentowania uczelni, jako miejsca, gdzie od lat z powodzeniem nauka łączona jest ze sportem. Łódź z kolei chce zaprezentować się podczas EUG 2022 jako miasto rozwijające się, z perspektywami na przyszłość.

- Od początku wierzymy w siłę Politechniki Łódzkiej - mówi Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi - Chciałabym podziękować przedstawicielom EUSA za wizytę w Łodzi. Czekaliśmy na Was od pewnego czasu, mam nadzieję niedługo dostać informacje dotyczące przygotowania Łodzi do organizacji przyszłorocznych Igrzysk.

EUG w Łodzi potrwają od 17 do 30 lipca 2022. O medale zawalczą studenci z co najmniej 40 krajów. Będzie to największa impreza sportu akademickiego organizowana w Polsce od czasu Zimowej Uniwersjady w 2001 roku w Zakopanem.