Akademickie wakacje w roku 2022 pozwoliły na przeprowadzenie niezwykle interesujących, pionierskich prac z zakresu informatyki kwantowej w Politechnice Łódzkiej. W Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki przeprowadzono, po raz pierwszy w Łodzi testy transmisji kryptograficznych za pomocą urządzeń typu QKD – Quantum Key Distribution, czyli Kwantowej Dystrybucji Kluczy.
Urządzenia udostępniła łódzka firma Quantum Blockchains – oficjalny partner firmy QNU Labs z Bangalore w Indiach. Urządzenia klasy QKD pozwalają na realizację transmisji kluczy szyfrujących do zastosowań kryptograficznych w sposób, który gwarantuje absolutne bezpieczeństwo przesyłanych danych. Bezpieczeństwo zapewnione jest przez fundamentalne prawa fizyki kwantowej, które powodują, iż każda próba przechwycenia kluczy zostanie natychmiast wykryta, dzięki czemu nie ma możliwości ich „podsłuchania”. Wraz ze stowarzyszonymi algorytmami szyfrującymi (szyfry z kluczem jednorazowym), metoda ta realizuje szyfr doskonały – niemożliwy do złamania żadną znaną metodą.
Urządzenia QKD realizują to przez przysyłanie obiektów kwantowych – pojedynczych fotonów za pomocą światłowodów.
Efekty pracy zaowocowały interesującym raportem, który potwierdził, iż dzięki urządzeniom tej klasy, generowanie kluczy szyfrujących i ich przesyłanie odbywało się na akceptowalnym poziomie umożliwiającym praktyczne wykorzystanie nawet dla transmisji o zasięgu równym około 100 km.