Kolejny Corning Day za nami!

28-11-2019

„Inżynier Przyszłości w Perspektywie Przemysłu 4.0” – pod tym hasłem odbyła się tegoroczna edycja Corning Day na Politechnice Łódzkiej. Przedstawiciele Corning Optical Communications spotkali się ze studentami 28 listopada w Budynku Trzech Wydziałów. Przyszli inżynierowie z PŁ wzięli udział w ciekawych warsztatach oraz dowiedzieli się, jakie możliwości rozwoju oferuje im firma Corning – światowy lider przemysłu światłowodowego.

 

 

W otwarciu wydarzenia wzięły udział władze Politechniki oraz przedstawiciele firmy Corning. Jego głównym punktem był wykład poświęcony inżynierom przyszłości oraz Przemysłowi 4.0., prowadzony przez Marka Gagisa – dyrektora Zakładu w Strykowie, absolwenta Politechniki Łódzkiej.

Marek Gagis – dyrektor Zakładu w Strykowie wygłosił wykład poświęcony inżynierom przyszłości oraz Przemysłowi 4.0. Marek Gagis – dyrektor Zakładu w Strykowie wygłosił wykład poświęcony inżynierom przyszłości oraz Przemysłowi 4.0.

foto: Jacek Szabela

W Laboratorium Technik Światłowodowych W Laboratorium Technik Światłowodowych

foto: Jacek Szabela

Po jego zakończeniu zaproszono uczestników do udziału w panelu „Od stażysty do inżyniera”. W debacie wystąpili inżynierowie, którzy zaczynali swoją karierę właśnie od stażu, a dziś są cenionymi ekspertami w Corning. Studenci dowiedzieli się od starszych kolegów i koleżanek, jak wyglądała ich ścieżka kariery, z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć i jak udało im się połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką.

Jesteśmy dumni z tego, jak rozwija się nasza współpraca z Politechniką Łódzką i cieszymy się że po raz kolejny możemy się spotkać ze studentami, podzielić wiedzą naszych specjalistów i przedstawić możliwości rozwoju dla młodych ludzi. Wielu z naszych najlepszych inżynierów to absolwenci tej uczelni, dlatego zachęcamy do korzystania z oferty praktyk, staży czy napisania pracy dyplomowej we współpracy z naszą firmą – powiedział Marek Gagis, dyrektor Zakładu.

Pokaz technik światłowodowych oraz warsztaty zakończone certyfikatem

Laboratorium Technik Światłowodowych to wspólny projekt Politechniki Łódzkiej i firmy Corning Optical Communications. Laboratorium jest elementem przyjętej przez Corning strategii „Współpracy Przemysłu z Uczelnią", opierającej się na wykorzystaniu wiedzy praktycznej w dydaktyce uczelni. Studenci w ramach Corning Day mieli okazję zobaczyć pokaz technik światłowodowych, a także wziąć udział w praktycznych warsztatach. Do wyboru przygotowano dwa szkolenia, które poprowadzili pracownicy Corning: zarządzanie projektami oraz wprowadzanie innowacji w przemyśle. Oba warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony studentów Politechniki. Wszyscy uczestnicy po ukończeniu warsztatów otrzymali certyfikaty.

Spotkanie z rekruterami

Wszystkie osoby zainteresowane ofertą staży i pracy w firmie Corning mogły odwiedzić punkt informacyjny HR, w którym specjaliści z działu personalnego pomagali dopasować ofertę do profilu zainteresowań oraz udzielali niezbędnych informacji.

***

Współpraca Corning Optical Communications Polska z Politechniką Łódzką została zapoczątkowana w 2011 roku. Wtedy też zostało uruchomione Laboratorium Technik Światłowodowych, w którym zbudowano pierwszą w Polsce lokalną sieć FTTD, włączoną w kwietniu 2013 roku w strukturę Uczelnianej Sieci Komputerowej. Sieć pozwala na jednoczesne oglądanie filmów HD, korzystanie z internetu i wykonywanie połączeń telefonicznych.

Studenci Politechniki Łódzkiej uczestniczą w programie płatnych, rocznych staży „Possibilities become real”, odbywają praktyki wakacyjne, mają okazję odwiedzić firmę w ramach dni otwartych, biorą udział w warsztatach z cyklu „The Corning Acadaemy” oraz piszą prace dyplomowe na zamówienie Corning. Firma wspiera też aktywnie rozwój zawodowy kobiet na kierunkach technicznych, czego wyrazem były inicjatywy, takie jak: „Dzień Inżynierek”, „Dzień Otwarty dla kobiet” czy udział firmy w akcji „Dziewczyny na Politechniki!”.

***

Corning Optical Communications Polska jest światowym liderem kompleksowych rozwiązań optycznych dla przemysłu telekomunikacyjnego. Do Strykowa fabryka została przeniesiona z Łodzi w 2006 roku, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem rynku na produkty firmy. Obok dotychczasowej fabryki firma otworzyła właśnie drugi zakład, jeden z największych nie tylko w skali regionu, ale i Europy. Aktualnie Corning zatrudnia około 3000 osób. Corning Optical Communications został utworzony przez Corning Incorporated, które istnieje od ponad 160 lat z siedzibą główną w mieście Corning w stanie Nowy Jork. Corning Incorporated zatrudnia blisko 45 tys. pracowników oraz posiada 100 fabryk i biur na całym świecie.