Jubileuszowe spotkania

27-11-2019

To było 50 lat temu. Jesienią 1969 roku kolejny rocznik studentów zdawał egzaminy dyplomowe uzyskując tytuł magistra inżyniera. Dyplomy specjalizacji „inżynieria chemiczna” uzyskała grupa absolwentów Wydziału Chemicznego - 24 osoby i Wydziału Chemii Spożywczej – 5 osób (obecnie jest to wydział biotechnologii i nauk o żywności).

Mając wcześniej uzgodnione miejsca pracy/stażu w różnorodnych branżach przemysłu, rozjechaliśmy się w różne strony Polski, tylko niektórzy pozostali w Łodzi. Pięć osób rozpoczęło staże asystenckie na politechnikach.

 

Pamiątkowa fotografia z władzami Wydziału i wykładowcami Pamiątkowa fotografia z władzami Wydziału i wykładowcami

foto: Grzegorz Kowalski

Po zakończeniu studiów 20 osób pozostawało w okazjonalnym kontakcie. Przekształcił się on w pierwszy zjazd koleżeński w roku 1979. Taki zjazd w 10. rocznicę dyplomu musiał odbyć się na naszej Uczelni i z udziałem naszych Wykładowców. Kilkugodzinne spotkanie z profesorami: Mieczysławem Serwińskim, Zdzisławem Kembłowskim, Czesławem Strumiłło, Henrykiem Michalskim i innymi Wykładowcami było dla wszystkich niezapomnianym wydarzeniem. Postanowiliśmy takie spotkania kontynuować i kolejne odbyły się (również na PŁ i z udziałem naszych Wykładowców) w 20., 30. i 35. rocznicę. Było nas zazwyczaj 18 - 20 osób. Część przyjeżdżała do Łodzi z odległych miejscowości, co przez pozostałych było szczególnie doceniane. Nadmienię w tym miejscu, że w roku 1999, a więc w 30. rocznicę, niżej podpisany współorganizował na PŁ zjazd absolwentów wszystkich specjalizacji wydziału chemicznego kończących studia jesienią roku 1969. Spotkaliśmy się wówczas w gronie około 110 osób.

Podczas zjazdu z okazji 35-lecia zapadła decyzja, że musimy spotykać się częściej, co rok, nawet gdyby frekwencja była mniejsza. Dodatkowym pomysłem było, aby spotkania trwały kilka dni i odbywały się w różnych częściach Polski. W ten sposób zwiedziliśmy Wielkopolskę, wybrzeże Bałtyku, Mazury, Bieszczady, Podkarpacie a także okolice Łodzi. Oczywiście okrągłe rocznice 40. i 50. musiały odbyć się w Łodzi na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska (kiedyś była to Katedra Inżynierii Chemicznej) i z udziałem naszych Wykładowców.

Bardzo ucieszyła nas obecność siedmiu naszych Wykładowców w jubileuszowym spotkaniu zorganizowanym w 50. rocznicę dyplomu (21 września 2019 roku) w najnowszym budynku dydaktycznym Wydziału o nazwie LabFactor. Doceniamy przybycie Pani dziekan WIPiOŚ prof. Hanny Kierzkowskiej-Pawlak i prof. Jerzego Sęka (prodziekana ubiegłej kadencji). Absolwentów przybyło 13. Po spotkaniu w sali konferencyjnej, rozmowach przy kawie, zwiedziliśmy niektóre supernowoczesne laboratoria znajdujące się w LabFactorze (dziękujemy dr. Marcinowi Piątkowskiemu za prezentację). Wspólny lunch w barze H2O w budynku Wydziału Chemii pozwolił powrócić z dużym sentymentem do tak dobrze znanego nam miejsca. Wieczorem była tradycyjna uroczysta kolacja w zabytkowej restauracji w Łodzi.

Dodam, że nasza grupa stara się uczestniczyć w różnych uroczystościach Wydziału IPiOŚ - naszej inżynierii chemicznej - konferencje, jubileusze, ostatnio (w czerwcu 2018 r.) podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin Profesora Mieczysława Serwińskiego.

W imieniu absolwentów pragnę gorąco podziękować Wykładowcom za uczestniczenie w naszych zjazdach oraz dziękuję współorganizatorom spotkań za trud włożony w ich przygotowywanie. Przekazując ten tekst Czytelnikom „Życia Uczelni” mam nadzieję, że skłoni on inne grupy absolwentów organizujące podobne zjazdy koleżeńskie do zaprezentowania ich przebiegów w uczelnianym czasopiśmie, a obecnych studentów Politechniki utwierdzi w przekonaniu, że cenne jest utrwalanie kontaktów z czasów studenckich przez długie lata po studiach.