Jak to robią w Nowym Yorku

15-11-2022

Wizyty studyjne zrealizowane na Uniwersytetach Columbia oraz Princeton w regionie Nowego Yorku pozwoliły naszym badaczkom - prof. Agnieszce Zakrzewskiej-Bielawskiej, prof. Magdalenie Grębosz-Krawczyk i dr inż. Iwonie Staniec z Wydziału Organizacji i Zarządzania PŁ – zidentyfikować najbardziej skuteczne formy komercjalizacji wiedzy. Ich poznawanie jest możliwe dzięki projektowi „Wzmocnienie potencjału komercjalizacyjnego jednostek naukowo-badawczych z województwa łódzkiego”.

Badaczki z OiZ z Johnem Ritterem - dyrektorem Biura Licencjonowania Technologii Uniwersytetu Princeton

Z Johnem Ritterem - dyrektorem Biura Licencjonowania Technologii Uniwersytetu Princeton, od lewej: prof. Magdalena Grębosz-Krawczyk, prof. Agnieszka Zakrzewska Bielawska i dr Iwona Staniec.

Silne uczelnie i skuteczne wdrożenia

Uniwersytety Columbia i Princeton należą do najstarszych i najbardziej znanych uczelni w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Uniwersytet Columbia może poszczycić się 86 noblistami, a absolwenci Uniwersytetu Princeton są laureatami aż 40 nagród noblowskich. Oba uniwersytety plasują się w pierwszej dziesiątce uczelni według rankingu Times Higher Education World University. Każdego roku Columbia Technology Venture wdraża około 350 nowoczesnych rozwiązań stworzonych przez naukowców, podpisuje ponad 100 umów licencyjnych i tworzy około 20 start-upów. W przypadku Uniwersytetu Princeton jest to około 100 wdrożeń, 20 umów licencyjnych i 4 start-upy.

Kilka słów o komercjalizacji w amerykańskim stylu

Spotkania z Orinem Herskowitzem – dyrektorem zarządzającym Columbia Technology Venture oraz Johnem Ritterem - dyrektorem Biura Licencjonowania Technologii Uniwersytetu Princeton, pozwoliły zrozumieć znaczenie komunikacji bezpośredniej z naukowcami i tworzenia relacji z biznesem przez współpracę z osobami zarządzającymi istniejącymi start-upami. Dyrektor Orin Herskowitz wskazał praktyczne rozwiązania możliwe do zaimplementowania na Politechnice Łódzkiej w obszarze rozwijania przedsiębiorczości wśród studentów i naukowców, podkreślając konieczność dzielenia się wiedzą.

Już 19 grudnia br. na Wydziale Organizacji i Zarządzania odbędzie się seminarium, podczas którego przedstawione zostaną szczegółowe wyniki badań.