Inżynier Mechatronik - czemu nie

18-03-2022

Jak powinien wyglądać przepis na udaną współpracę z przemysłem? To trochę jak z angielskim trawnikiem – trzeba go zasiać, a następnie systematycznie dbać o niego przez co najmniej 100 lat. Co prawda współpraca BSH i Politechniki Łódzkiej nie trwa tak długo, ale już dzisiaj można powiedzieć, że jej wyniki są obiecujące.

What should the recipe for successful cooperation with the industry look like? It's a bit like an English lawn - you have to sow it and then systematically care for it for at least 100 years. It is true that the cooperation between BSH and Lodz University of Technology does not last that long, but today it can be said that its results are promising.

More on website "Życie Uczelni" information bulletin of TUL

 

 

Wspólna przygoda inżynierów związanych z branżą AGD oraz naukowców z Politechniki Łódzkiej, reprezentujących różne dyscypliny naukowe rozpoczęła się od wyznaczenia celów zgodnych ze znaną wszystkim koncepcją „win-win”. Kolejnym krokiem była promocja konkretnych problemów w rozwijanych obszarach badawczych, jak również badania i wspólna dydaktyka. Kroki te przyczyniły się do zacieśniania współpracy w ramach umowy przyjętej w 2017 roku, w tym do rozpoczęcia wspólnego z firmą kształcenia.

Urządzenie diagnostyczne do testowania przekaźników - praca dyplomowa Adriana Migody Urządzenie diagnostyczne do testowania przekaźników - praca dyplomowa Adriana Migody

foto: Adrian Migoda

W pierwszych tygodniach lutego 2022 roku, kolejna grupa wychowanków wykształconych na studiach prowadzonych w formule dualnej opuściła mury PŁ. Dzisiaj to inżynierowie z dyplomem uzyskanym na kierunku mechatronika, wyróżniający się wnikliwym i dokładnym podejściem do rozwiązywanych problemów. Ich 5-semestralne studia były mocno wspierane przez koncern BSH. Dzięki wysiłkom promotorów z PŁ współpracujących z opiekunami z BSH powstały kompletne opracowania tematów badawczych występujących w łódzkiej fabryce sprzętu AGD. Te opracowania pozwoliły na rozwój oraz przygotowanie absolwentów studiów do krótkiej ścieżki zatrudnienia w firmie.

- Cieszę się, że dzięki studiom dualnym możemy realizować nasze cele z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, a znacząca część studentów kontynuuje współpracę z BSH podczas studiów magisterskich. Jestem przekonany, że zawodowe doświadczenie i interdyscyplinarna wiedza, którą młodzi ludzie zdobyli podczas studiów ułatwi im wejście na rynek pracy – mówi Konrad Pokutycki, prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik podkreśla - Współpraca z przemysłem to jedna z ciekawszych dróg rozwoju kadry naszej uczelni z punktu widzenia czekającej nas ewaluacji i wyzwań stojących przed polską nauką. To także sposób na pozyskiwanie ciekawych tematów do realizacji projektów badawczych kończących się publikacją artykułów w wysoko punktowanych czasopismach naukowych oraz patentów i wdrożeń.

Zdaniem dyrektora Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych prof. Sławomira Wiaka bliski kontakt z otoczeniem przemysłowym przekłada się na ponadprzeciętne przygotowanie studentów do życia zawodowego. Jak mówi - Fakt ten został także zauważony przez Zespół Oceniający Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, który pozytywnie wyróżnił inicjatywy podejmowane w tym zakresie na kierunku mechatronika.

Nad całością przedsięwzięcia czuwa komitet sterujący w składzie: prof. Sławomir Wiak - dyrektor IMSI, Konrad Pokucki - prezes Zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, dr hab. inż. Łukasz Szymański, prof. PŁ - prodziekan ds. Rozwoju Wydziału EEIA oraz Artur Salona - dyrektora Centrum Badań i Rozwoju BSH, przy współpracy z dr. hab. inż. Zbigniewem Gmyrkiem, prof. PŁ - przewodniczącym Rady kierunku mechatronika.