Interaktywna mapa dla EUG Łódź 2022

16-02-2022

W Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej odsłonięto interaktywną mapę Europejskich Igrzysk Akademickich Łódź 2022 (EUG 2022). Powstała ona w ramach European Project Semester, zajęć realizowanych w Centrum Kształcenia Międzynarodowego.

Interaktywna mapa pozwoli bez problemu odnaleźć obiekty sportowe Europejskich Igrzysk Akademickich, łódzkie uczelnie, akademiki, w których będą zakwaterowani sportowcy oraz atrakcje turystyczne Łodzi.

Projekt zrealizowany w semestrze zimowym 2021/22 zatytułowany Project and Realization of Technical Embroidery został wykonany przez zespół studentów z Holandii, Hiszpanii, Belgii i Turcji.

Punktem wyjścia do realizacji projektu było znalezienie problemu, który można rozwiązać z wykorzystaniem wyrobów włókienniczych. Zadanie zostało zdefiniowane przy użyciu metody Design Thinking, przy współpracy z European Universities Sport Association. Było nim opracowanie obiektu fizycznego wskazującego miejsca ważne dla sportowców, trenerów i wolontariuszy biorących udział w Europejskich Igrzyskach Akademickich. odbywających się w lipcu 2022 r. w Łodzi, organizowanych przez Politechnikę Łódzką.

Efektem końcowym pracy 5 studentów reprezentujących różne specjalizacje jest interaktywna mapa, która ma pełnić funkcję informacyjną dla uczestników EUG Łódź 2022, a przy tym sprzyjać ich integracji. Zespół opracował tekstylną mapę Łodzi z wykorzystaniem dwóch technologii włókienniczych - haftu i tkaniny żakardowej oraz kompozytu tekstylnego. Główne ulice Łodzi zostały wykonane na mapie techniką haftu. Panel osłaniający nogi stołu, przedstawiający logo imprezy, został wykonany na krośnie z mechanizmem Żakarda w laboratorium Instytutu Architektury Tekstyliów PŁ. Ważne miejsca na mapie zostały wydrukowane techniką druku 3D. Są to miniatury budynków podświetlane diodami LED, a dodatkowo 8 z nich obraca się względem swojej osi. Wszystkie te elementy sterowane są panelem kontrolnym, który umożliwia znalezienie interesującego miejsca.

Interaktywna mapa doskonale odzwierciedla kreatywność, pracowitość i umiejętność łączenia różnych dziedzin nauki przez zespół złożony z międzynarodowych i interdyscyplinarnych studentów. W bardzo krótkim czasie wykonali oni nowatorski i ciekawy projekt łączący dwie techniki włókiennicze z elementami elektroniki i informatyką.

Interaktywna mapa EUG oficjalnie odsłonięta 24 stycznia, od marca będzie dostępna w Zatoce Sportu obok biura komitetu organizacyjnego EUG.

Za wsparcie przy realizacji projektu dziękuję dr. Maciejowi Jabłońskiemu, mgr. inż. Tsegaye Lemmi i mgr. inż. Piotrowi Wróblewskiemu z Instytutu Architektury Tekstyliów oraz dr. inż. Januszowi Woźnemu z Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych.