W laboratoriach Katedry Aparatów Elektrycznych został zainstalowany sprzęt wykorzystywany obecnie w rzeczywistych obiektach. Pozwoli to naukowcom i studentom poznać sposoby praktycznego tworzenia rozwiązań dla automatyki inteligentnych budynków.
The laboratories of the Department of Electrical Apparatus have been equipped with equipment currently used in real buildings. This will allow researchers and students to learn how to create practical solutions for the automation of intelligent buildings.
More on the website „Życie Uczelni” information bulletin of the TUL
Nowa infrastruktura w Katedrze kierowanej przez prof. Piotra Borkowskiego została dostarczona przez najlepsze firmy związane z automatyką budynkową, systemami ogrzewania i klimatyzacji (HVAC), systemami bezpieczeństwa i rozwiązaniami IT. Obejmuje ona układy wraz z oprogramowaniem do projektowania i sterowania inteligentnymi budynkami oraz urządzenia reagujące na zmienne zachowanie obiektu.
Główne badania prowadzone przy użyciu tych systemów dotyczą optymalizacji automatyki budynkowej pod względem zdrowia i bezpieczeństwa znajdujących się w pomieszczeniach ludzi, przy minimalizacji zużycia energii. Informacje z monitorowanych laboratoriów studenckich i pokoi laboratoryjnych pracowników umożliwiają sterowanie temperaturą, wymianę powietrza i utrzymanie właściwych parametrów energetycznych budynku.
Studenci kierunku Systemy sterowania inteligentnymi budynkami, jako przyszli inżynierowie, korzystając podczas zajęć laboratoryjnych z najnowszych rozwiązań technologicznych zdobywają cenne umiejętności praktyczne w zakresie automatyki budynkowej zyskującej znaczenie na rynku pracy .
Domy, mieszkania, biura, czy placówki użyteczności publicznej, w coraz większym stopniu stają się smart. Systemy inteligentne wymuszają konieczność ich integracji, monitorowania i nadzorowania w całym obiekcie. Analiza zebranych danych i odpowiednie algorytmy decyzyjne mogą znacząco poprawić wydajność energetyczną i obniżyć koszty eksploatacji.
Katedra Aparatów Elektrycznych została wyposażona w systemy: kontroli dostępu do pomieszczeń, oświetlenia, HVAC, bezpieczeństwa, zasilania i system centralny. Dodatkowo zamontowano układy pomiarowe prądów i napięć, czujniki jakości powietrza, stację pogodową i aktuatory wraz rejestracją zużycia energii i analizą jakości mediów. Rozwiązania zostały zwizualizowane na panelach operatorskich i stacjach serwerowych. Integracja sieciowa systemów pozwala na oprogramowanie adaptacyjne funkcjonalności tworzonych systemów oraz archiwizację i zapis bazy danych z wielu miejsc instalacji.
Zrealizowana inwestycja umożliwia również współpracę z przemysłem i producentami rozwiązań dla nowoczesnej automatyki budynkowej.
Modernizacja przeprowadzona na drugim piętrze w Katedrze Aparatów Elektrycznych kosztowała około 850 tysięcy zł. Jest ona częścią wielkiego projektu Interdyscyplinarnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zaawansowanych Materiałów i Inteligentnych Systemów Zarządzania w Budownictwie 2020+ realizowanego w PŁ. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich stanowi około 77 proc.