Igrzyska i… po igrzyskach

23-08-2022

Europejskie Igrzyska Akademickie były wydarzeniem, które w lipcu zdominowało życie w kampusie Politechniki Łódzkiej, ich głównego organizatora, jak również w mieście i na 15 obiektach w Łodzi i regionie.

Informacje o ich przebiegu oraz bogaty serwis zdjęć i wideo dostępny jest na stronie EUG 2020. Tutaj prezentujemy tylko krótkie podsumowanie. Polecamy też artykuły i wywiady: Święto radości, młodości i sportu akademickiego, Roztańczeni i zabiegani, Sport buduje wspólnotę akademicką, Widowiskowe otwarcie igrzysk EUG 2022, EUGenio wyruszy w świat.

 

 

W rywalizacji w 20 dyscyplinach wzięło udział 5000 sportowców, którzy reprezentowali ponad 400 uczelni z 37 europejskich krajów. W klasyfikacji generalnej Politechnika Łódzka uplasowała się na trzecim miejscu, natomiast najlepszy okazał się turecki Yeditepe University.

Stanęliśmy na wysokości zadania. Myślę, że Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi zostaną zapamiętane przez uczestników jako cudowne wydarzenie, integrujące brać akademicką z całej Europy. Politechnika Łódzka pokazała, że doskonale łączymy naukę i sport – podkreśla prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, który udzielił Życiu Uczelni wywiad dotyczący tej prestiżowej imprezy.

Nasze medale

Nasza uczelnia zaczęła zdobywać medale na ostatniej prostej. Już w pierwszym dniu pływackich zmagań w Zatoce Sportu PŁ Marcel Wągrowski i Jan Kałusowski zdobyli po złotym medalu. Na najwyższym stopniu podium EUG Łódź 2022 stanęli też Jan Komorowski oraz Zuzanna Dzwonnik. Ostatecznie pływacy z PŁ zdobyli pięć medali złotych, jeden srebrny i jeden brązowy. W walce o złoto wzięła udział również karateczka Kinga Harast. Studentka PŁ i zawodniczka klubu Harasuto Łódź jako jedyna polska karateczka stanęła na najwyższym stopniu podium. Triumfowała w kumite kobiet, w kategorii wagowej +68 kg. Dzięki medalowi Kingi nasza uczelnia awansowała na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej uczelni z dorobkiem ośmiu medali, w tym sześciu złotych.

Sport i poza sportem

W czasie EUG 2022 odbyły się imprezy towarzyszące: sambodrom, czyli kolorowa, muzyczna parada kilku tysięcy ludzi w rytmie samby, rodzinny Bieg Erasmusa oraz panele dyskusyjne, odnoszące się do edukacyjnych i społecznych aspektów sportu akademickiego w Europie. Poza arenami igrzysk prowadzono integrujące warsztaty dla studentów i wolontariuszy.

Dla uczelni i miasta ważne jest znaczenie promocyjne Igrzysk. Jednorożec EUGenio - oficjalna maskotka zawodów, stał się gwiazdą, z którą każdy chciał mieć zdjęcie, a jego podobizna na znaczku pocztowym wyruszyła w świat.

Podczas ceremonii zamknięcia EUG 2022 rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik przekazał uroczyście flagę Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego organizatorom igrzysk, które za dwa lata odbędą się w Miszkolcu i Debreczynie na Węgrzech.

Oprócz Politechniki Łódzkiej EUG 2022 współorganizowały: EUSA, Akademicki Związek Sportowy, miasto Łódź, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz łódzkie uczelnie publiczne.